Ziobro: Chrzanowski i Czarnecki pod lupą prokuratury

opublikowano: 13-11-2018, 16:26

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, zlecił wszczęcie śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Pod lupą prokuratury jest tez grupa Getin i jej właściciel Leszek Czarnecki.

Chcesz być na bieżąco z tematem afery w KNF zobacz TUTAJ>>

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości
Zobacz więcej

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości Autor: Krystian Maj/FORUM

Wszczęcie śledztwa to echo sprawy, ujawnionej dziś przez "Gazetę Wyborczą", która napisała o spotkaniu Marka Chrzanowskiego, przewodniczącego KNF z Leszkiem Czarneckim, głównym akcjonariuszem Getin Noble Banku i Idea Banku. Szef nadzoru, który podał się we wtorek do dymisji., miał według gazety złożyć obietnicę pomocy w wyprowadzeniu GNB a prostą w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika i nagrodzenie go kwotą około 40 mln zł.

Roman Giertych, który reprezentuje Leszka Czarneckiego, złożył zawiadomienie w prokuraturze w związku z próbą korupcji. 

Tymczasem Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, na konferencji prasowej poinformował, że wydał katowickiemu wydziałowi Prokuratury Krajowej wszczęcia śledztwa w sprawie popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

- Wskazałem wstępną kwalifikację prawną czynu z paragrafu  z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, tj. przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Jest to wstępna kwalifikacja, która w toku śledztwa może ulegać zmianie - powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości dodał, że tego śledztwa nie należy oddzielać od innego, toczącego się w sprawie Leszka Czarneckiego i podmiotów z kontrolowanej przez niego grupy.

- Prokuratura już od długiego czasu prowadzi czynności procesowe i jest zainteresowana działaniami niektórych podmiotów z grupy Getin. Również od strony procesowej jesteśmy zainteresowani jako prokuratura działaniami Leszka Czarneckiego, właściciela grupy, w kontekście zawiadomień złożonych przez polskich obywateli - powiedział minister sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, bardzo ważnym dowodem są nagrania - Leszek Czarnecki nagrał bowiem rozmowę z Markiem Chrzanowskim.

- Oczekujemy na te dowody, bo musza zostać poddane badaniom biegłych, którzy ocenią wiarygodność. To ma znaczenie dla dalszych czynności - powiedział Zbigniew Ziobro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu