Ziobro: powołano zespół prokuratorów, który ma zbadać sprawę GetBacku

  • PAP
opublikowano: 23-05-2018, 12:01
aktualizacja: 23-05-2018, 12:01

Powołany został zespół prokuratorów, który ma zbadać sprawę GetBacku; nie przesądzając charakteru sprawy, jest ona już bardzo głośna i uznano, że wymaga bardzo intensywnego działania - powiedział w środę prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter.

Zbigniew Ziobro
Zobacz więcej

Zbigniew Ziobro fot. Marek Wiśniewski

Ziobro był na środowej konferencji w Gdańsku pytany o informacje, które podała w środę "Rzeczpospolita", że prokurator krajowy Bogdan Święczkowski powołał specjalny zespół, który ma zbadać sprawę komunikatu GetBacku z połowy kwietnia o rzekomym finansowaniu, jakiego spółce miałyby udzielić Polski Fundusz Rozwoju i PKO BP. Sprawa dotyczy finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym, w wysokości 250 mln.

"Rz" podała, że Prokuratura Krajowa "do wyjaśnienia sprawy stworzyła zespół, w skład którego wchodzi czterech prokuratorów, dwóch funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz trzech asystentów prokuratora".

"Potwierdzam, prokurator krajowy po konsultacji ze mną powołał zespół prokuratorów w tej sprawie; chcemy działać inaczej niż działało państwo w okresie minionym" - powiedział Ziobro. Ocenił, że za czasów rządów poprzedniej ekipy prokuratura w podobnych sprawach "nie działała tak, jak należy".

"Nie przesądzając charakteru sprawy GetBacku, jest to sprawa bardzo głośna, podnoszona przez media, jest zawiadomienie KNF i prokuratura jest zobowiązana, by postępowanie prowadzić" - zaznaczył Ziobro. Dodał, że zespół prokuratorów ws. GetBacku powstał, bo uznano, że sprawa wymaga "bardzo intensywnego działania, by od każdej strony ją zbadać i wyjaśnić".

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a w lipcu 2017 r. akcje GetBack S.A. zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej akcji.

W kwietniu GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack SA. Stało się to po tym, gdy 16 kwietnia rano spółka GetBack podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu