Ziobro: przedstawiciel prokuratury w Komisji Nadzoru Bankowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2006, 16:24

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w poniedziałek, że zgłosi udział przedstawiciela prokuratury jako strony w postępowaniu przed Komisją Nadzoru Bankowego (KNB) w sprawie fuzji banków BPH i Pekao SA.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w poniedziałek, że zgłosi udział przedstawiciela prokuratury jako strony w postępowaniu przed Komisją Nadzoru Bankowego (KNB) w sprawie fuzji banków BPH i Pekao SA.

Ziobro powołał się na Kodeks postępowania administracyjnego, według którego "prokurator ma prawo udziału w każdym stadium postępowania (...) w celu zapewnienia, by postępowanie i rozstrzygnięcie sprawy było zgodne z prawem".

O udział prokuratury w postępowaniu, jak mówił Ziobro, zwrócił się do niego w piątek minister skarbu Wojciech Jasiński.

Dodał, że w tym celu powołał zespół na czele z prokuratorem krajowym, który dokonał oceny i analizy aktualnego stanu postępowania przed Komisją Nadzoru Bankowego. "W oparciu o wynik tej analizy, który przedłożył prokurator krajowy, podjąłem decyzję o zgłoszeniu takiego udziału" - powiedział Ziobro.  

Minister na wtorek zapowiedział ujawnienie szczegółów tej sprawy.

Zdaniem dyrektora departamentu prawnego Narodowego Banku Polskiego Andrzeja Jakubiaka, prokurator generalny, tak jak każdy prokurator, może uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym. Mógłby zatem również uczestniczyć w posiedzeniu Komisji Nadzoru Bankowego, jeżeli przyjąć, że Kodeks postępowania administracyjnego stosuje się do prac Komisji Nadzoru Bankowego.

Jakubiak przypomniał jednak, że rząd dotychczas kwestionował opinie NBP, że KNB pracuje w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

KNB, powołana w 1998 r., sprawuje nadzór nad działalnością banków. Decyzje Komisji wykonuje Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego. Komisja określa zasady działania banków w celu zapewnienia bezpieczeństwa środków pieniężnych zgromadzonych przez klientów. Nadzoruje również banki w zakresie przestrzegania ustaw, statutu oraz obowiązujących je norm finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane