Ziobro przyspieszy procesy

JK
opublikowano: 21-03-2007, 00:00

Za podawanie nieprawdy w celu wydłużenia procesu gospodarczego będą kary pieniężne — grozi minister sprawiedliwości.

Za podawanie nieprawdy w celu wydłużenia procesu gospodarczego będą kary pieniężne — grozi minister sprawiedliwości.

Jednym z najboleśniejszych dla przedsiębiorców skutków zapaści wymiaru sprawiedliwości są ciągnące się nierzadko latami procesy w sprawach gospodarczych. Jest szansa, że sytuacja się poprawi. Wczoraj Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, zaprezentował wchodzące właśnie w życie sposoby na przyspieszenie sądowych procesów gospodarczych.

— Przyspieszymy postępowania w sprawach gospodarczych, a to zagwarantuje większe bezpieczeństwo przedsiębiorców i inwestorów — mówi minister.

Jedną z głównych nowości jest kara grzywny (1 tys. zł) za wydłużanie procesu np. z powodu fikcyjnej choroby. Przedsiębiorca będzie musiał już na samym początku procesu przedstawić wszystkie dowody, jakie ma w sprawie, pod rygorem utraty możliwości ich powoływania w toku rozprawy. Zniknie możliwość rozszerzania powództwa, jego zmiany, wytaczania powództwa wzajemnego. Rozszerzy się zakres wydawania wyroków na posiedzeniach niejawnych. Wyrok sądu I instancji będzie traktowany jako od razu wykonalny tzw. tytuł zabezpieczenia. Na podstawie nieprawomocnego wyroku powód będzie mógł np. domagać się zajęcia konta pozwanego przez komornika. Powód jednak nie dostanie tych pieniędzy, lecz będą one zatrzymane na poczet przyszłej egzekucji. Za sprawy gospodarcze będą uważane także dotyczące odpowiedzialności członków zarządów spółek wobec wierzycieli oraz gdy stroną jest podmiot, który zaprzestał dzialalności.

— Zdaniem ministra, nowe regulacje pozwolą skrócić procesy o połowę, czyli średnio z trzech lat do półtora roku. Popieramy te zmiany — mówi Andrzej Malinowski, szef Konfederacji Pracodawców Polskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy