Ziobro: wysocy urzędnicy mogą być uwikłani w związki z mafią paliwową

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-01-2006, 17:02

W materiałach zebranych przez prokuratorów w tzw. śledztwie paliwowym są informacje mogące świadczyć o powiązaniach funkcjonariuszy państwowych i środowisk biznesowych z mafią paliwową - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wtorkowej konferencji prasowej w krakowskiej Prokuraturze Apelacyjnej.

W materiałach zebranych przez prokuratorów w tzw. śledztwie paliwowym są informacje mogące świadczyć o powiązaniach funkcjonariuszy państwowych i środowisk biznesowych z mafią paliwową - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wtorkowej konferencji prasowej w krakowskiej Prokuraturze Apelacyjnej.

    Ziobro podkreślił, że informacje te wymagają weryfikacji, ale jeśli choć niewielka ich część się potwierdzi, będzie to "porażające". "Jeśli zebrane informacje pozwolą stawiać zarzuty, ja i prokurator krajowy zagwarantujemy, by nikt nie wywierał nacisków na prokuratorów. Będziemy dla nich tarczą" - zapewnił minister. Dodał, że jeśli zajdzie taka potrzeba, prokuratorska "grupa paliwowa" zostanie wzmocniona.

    Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i prokurator krajowy Janusz Kaczmarek zapoznawali się we wtorek w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie z materiałami dotyczącymi śledztwa paliwowego. Podczas konferencji prasowej zapowiedzieli także pracę nad reformą organów skarbowych, reorganizację wydziałów do zwalczania przestępczości zorganizowanej w prokuraturach różnego szczebla oraz zintensyfikowanie międzynarodowej współpracy z prokuraturami innych krajów, w których pojawiają się wątki związane z mafią paliwową.

    Jak stwierdził min. Ziobro, krakowskie śledztwo paliwowe "jest jednym z najważniejszych śledztw prowadzonych dzisiaj w kraju", a zebrane dotąd materiały, choć wymagają weryfikacji, pokazują "na skalę przestępczych uwikłań świata biznesowego, związanego z tzw. sprawami paliwowymi, ale też i przedstawicieli wysokich urzędników państwa".

    "Mamy nadzieję, że dalsze śledztwo będzie mogło weryfikować te informacje w sensie pozytywnym lub negatywnym" - dodał Ziobro. "Czas świętych krów skończył się, to co ustalą prokuratorzy, na pewno znajdzie wyraz w zarzutach postawionych tym osobom" - podkreślił minister. Wyraził uznanie dla prokuratorów z zespołu badającego tzw. aferę paliwową pod kierunkiem prok. Marka Wełny, zapewnił o wsparciu i pomocy organizacyjnej i materialnej.

    Minister zapowiedział też działania systemowe i organizacyjne, w tym współpracę z organami skarbowymi w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz pracę w międzyresortowym zespole "zajmującym się przygotowaniem zmian ustawowych i organizacyjnych w funkcjonowaniu aparatu skarbowego, który ma fundamentalne znaczenie dla ustalania nieprawidłowości oraz przejmowania gigantycznych korzyści przestępców". Zapowiedział zintensyfikowanie współpracy z prokuraturami innych krajów, w których pojawiają się wątki związane z mafią paliwową.

    Prokurator krajowy Janusz Kaczmarek poinformował o planach reorganizacji pracy Biura do spraw Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. "Istotą reformy, którą przewidujemy, jest utworzenie na poziomie Biura ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej w Prokuraturze Krajowej delegatur takich samych biur w Polsce, które tak samo jak dawne +pezety+ (wydziały ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej - PAP) w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych będą się zajmowały zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, tylko za większe pieniądze" - wyjaśnił.

    Prowadzone przez krakowską Prokuraturę Apelacyjną tzw. śledztwo paliwowe dotyczy trwającego od września 1998 do marca 2002 roku procederu dostaw paliw z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki i prania brudnych pieniędzy. Materiały w tej sprawie trafiły do Krakowa z dziesięciu innych prokuratur w kraju. Do tej pory zarzuty postawiono ponad 160 osobom, a sprawa liczy już kilkadziesiąt wątków, w tym 16 wątków korupcyjnych.

    Jednym z głównych wątków jest działanie na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy agend państwowych i przedstawicieli Skarbu Państwa w spółkach; drugim - wątek korzyści materialnych w związku z importem ropy i dostawą jej przez pośredników do rafinerii; jeszcze innym - wątek tzw. prowizyjny, czyli korzyści materialnych w obrocie wewnętrznym.

    W toku śledztwa wyłaniały się kolejne wątki, dotyczące m.in. rafinerii w Trzebini, niegospodarności w PKN Orlen oraz ewentualnej współpracy służb specjalnych z konsorcjum Victoria. Część wątków w tej sprawie wyłączono do odrębnego prowadzenia i przekazano do Prokuratury Okręgowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ziobro: wysocy urzędnicy mogą być uwikłani w związki z mafią paliwową