Zjawisko singli pasożytów problemem w Japonii

DI, PAP
20-04-2017, 22:00

4,5 mln Japończyków w wieku 35-54 lata wciąż mieszka z rodzicami — wynika z danych Instytutu Badań i Szkoleń Statystycznych.

Zjawisko znane jest od 20 lat i nosi nazwę „singli pasożytów”. Określa się nim pokolenie, które podczas wzrostu japońskiej gospodarki, notowanego do połowy lat 90. XX w., nie robiło zawodowych planów na przyszłość i inwestowało jedynie we własne przyjemności.

Twórcą określenia jest socjolog Masahiro Yamada, który pierwszy raz o „singlach pasożytach”, niebudujących rodzin i mimo wejścia w dorosłość polegających na pieniądzach rodziców, pisał w 1997 r. Jego zdaniem, w czasach prosperity młode pokolenie zanadto zwlekało z zakładaniem rodzin. Było zbyt zajęte myśleniem o własnych przyjemnościach, co nie przełożyło się na zbudowanie mocnych fundamentów ekonomicznej niezależności.

Obecnie „single pasożyty” są osobami w średnim wieku bez oszczędności i praw do emerytury, stając się coraz większym obciążeniem dla systemu socjalnego, dodatkowym wobec i tak starzejącego się społeczeństwa. Zjawisko jest „cicho tykającą bombą zegarową”, gdyż prawdziwy problem zacznie się wówczas, gdy zaczną umierać rodzice singli. W 2015 r., według oficjalnych danych, wśród japońskich 50-latków co czwarty mężczyzna oraz co siódma kobieta byli singlami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Zjawisko singli pasożytów problemem w Japonii