Zjazd PZPN: Nowy statut, władze bez zmian

opublikowano: 07-01-2007, 16:24

Polski Związek Piłki Nożnej będzie miał nowy statut. Na zmianę władz przyjdzie nam jednak poczekać.

Polski Związek Piłki Nożnej będzie miał nowy statut. Na zmianę władz przyjdzie nam jednak poczekać.

Prezes PZPN Michał Listkiewicz uważa, iż niedzielny zjazd związku zakończył ważny etap w reformowaniu polskiej piłki. Delegaci przyjęli wiele zmian do statutu, w tym zaaprobowali nową ordynację wyborczą.

- Zakończył się bardzo ważny etap zmian, które były niezbędne. Cieszę się, że stało się to za mojej prezesury. Mam satysfakcję, że dzisiaj delegaci przegłosowali zmiany w statucie, które były potrzebne polskiej piłce - powiedział Listkiewicz.

Prezes PZPN przyznał, że zbliża się dzień jego dymisji, którą zapowiedział przed kilkoma miesiącami. Nie zamierza jednak rezygnować w najbliższej przyszłości.

- Chciałbym jeszcze jako szef związku przeżyć dwie miłe chwile. Po pierwsze cieszyć się z przyznania Polsce organizacji finałów mistrzostw Europy w 2012 roku, a po drugie być świadkiem awansu Polski do finałów mistrzostw Europy w 2008 roku - podkreślił Listkiewicz.

- Na razie nie wiadomo, kiedy odbędą się nowe wybory w PZPN. Trzeba poczekać na decyzje sądu rejestrowego, który zajmie się naszym statutem. Dopiero po tym będzie można rozmawiać o zjeździe wyborczym. Trzeba będzie albo skrócić kadencję obecnych władz, albo ją doprowadzić do końca. Kadencja wygasa w przyszłym roku, więc wcześniejsze wybory wyłoniłyby władze tylko na tych kilkanaście miesięcy. Należy sobie zadać pytanie, czy jest sens przeprowadzania wcześniejszych wyborów – mówił Listkiewicz.

Podczas niedzielnego zjazdu delegaci jednogłośnie zaakceptowali poprawki przygotowane przez specjalną komisję z udziałem przedstawicieli PZPN, Ministerstwa Sportu, Ekstraklasy S.A., FIFA oraz UEFA. Nowy statut zakłada inny niż dotychczas podział mandatów dla delegatów na Walne Zgromadzenie PZPN. Obecne przepisy dają silniejszą pozycję przedstawicielom klubów pierwszej i drugiej ligi, czyli tzw. piłce zawodowej kosztem działaczy okręgowych związków, czyli tzw. terenu. Ogólną liczbę delegatów zmniejszono z prawie 200 do 120.

Istotne zmiany dotyczą także składu zarządu PZPN. Od tej pory będzie on składał się z 18 osób. W jego skład wejdzie prezes PZPN, pięciu wiceprezesów, w tym wiceprezesi do spraw: organizacyjno- finansowych, szkoleniowych, zagranicznych oraz piłkarstwa amatorskiego, a także wiceprezes do spraw piłkarstwa profesjonalnego, którym będzie zawsze aktualny prezes spółki Ekstraklasa.

Zarząd uzupełniony będzie 10 członkami z listy kandydatów zgłoszonych przez delegatów, jednym członkiem wybranym na wniosek klubów Ekstraklasy i jednym wybranym na wniosek klubów drugiej ligi.

W niedzielę odbyła się druga część walnego zgromadzenia sprawozdawczo-statutowego PZPN. Pierwsza odbyła się 27 października 2006 roku, gdy przyjęto 142 mniej istotne poprawki do statutu.

Na uwagę zasługują m.in. likwidacja prezydium zarządu PZPN, Sądu Koleżeńskiego oraz Komisji Odwoławczej. Teraz organami dyscyplinarnymi związku będą Wydział Dyscypliny i Związkowy Trybunał Piłkarski.

Nowy statut wejdzie w życie po akceptacji przez ministra sportu, a następnie rejestracji przez sąd.

Istotne zmiany obejmą sam system rozgrywek. Cztery ligi centralne - od ekstraklasy przez pierwszą, dwie grupy drugiej do ośmiu grup trzeciej ligi - taką strukturę piłkarskich rozgrywek centralnych od sezonu 2008/09 przyjęto na walnym PZPN. Obecna pierwsza liga przyjmie nazwę "ekstraklasa", a druga stanie się pierwszą. Liczebność tych klas rozgrywkowych nie ulegnie zmianie - tworzyć je będzie odpowiednio 16 i 18 drużyn. Nowym tworem będzie składająca się z dwóch grup po 18 zespołów druga liga. Trzecią ligę stanowiłoby osiem grup złożonych z zespołów z dwóch sąsiednich województw.

Według nowego systemu rozgrywki toczyć się będą od sezonu 2008/09, a sezon 2007/08 będzie "przejściowym", a regulamin rozgrywek w nim obowiązujący zostanie opracowany przez PZPN. Obecnie rozgrywki centralne obejmują trzy klasy rozgrywkowe - 16-zespołowa pierwsza liga, 18-drużynowa druga liga oraz cztery grupy trzeciej ligi, po 16 drużyn każda.

W grudniu reprezentacja Polski spadła z 22. na 24. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). W najnowszym zestawieniu prowadzą Brazylijczycy, a drugie miejsce zajmują mistrzowie świata Włosi.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane