Zjednoczenia kont nie będzie

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 29-10-2010, 10:38

Banki nie pozwalają klientom łączyć kont osobistego i firmowego w jednym pakiecie, ale starają się dać im coś w zamian.

Zgodnie z art. 49 ust. 3 i art. 50 prawa bankowego przedsiębiorca, który prowadzi firmę jako osoba fizyczna, może dokonywać transakcji przez swój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Banki zastrzegają w regulaminie, że klient nie może wykorzystywać konta osobistego do rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą pod karą wypowiedzenia umowy rachunku bankowego. Powodem są, oczywiście, pieniądze. Zwykle bank ma wyższe opłaty dla rachunków firmowych niż prywatnych.

Banki mają na swą obronę art. 353 (1) Kodeksu Cywilnego, który mówi, że mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania i zastrzec, że posiadacz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego nie może go wykorzystywać do rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą.

Takie rozwiązanie może być postrzegane jako negatywne, ale ma też plusy.

— W mBanku założenie i prowadzenie konta dla przedsiębiorców (mBiznes) i rachunku dla klientów indywidualnych (eKonto) jest bezpłatne, dlatego korzystanie z konta firmowego nie powoduje dodatkowych kosztów. Właściciele rachunku firmowego mają szansę na uzyskanie większego kredytu. Ponadto przelewy z konta mBiznes do ZUS i US są bezpłatne — twierdzi Dagmara Socha zajmująca się produktami firmowymi w mBanku.

Banki stają na głowie, by zaspokoić potrzeby klientów.
Banki stają na głowie, by zaspokoić potrzeby klientów.
None
None

Coś w zamian

Polskie banki nie rozważają opcji stworzenia konta łączącego rachunek osobisty i firmowy. Niektóre instytucje finansowe, np. Deustche Bank czy Bank Millenium, starają się to wynagrodzić możliwością połączenia oddzielnych kont w jednym systemie bankowości internetowej. Zalety: jeden login i ten sam zestaw haseł. Ponadto przelewy między rachunkami są bezpłatne. Niestety, płaci się za prowadzenie rachunku firmowego.

— Konto internetowe dla klientów indywidualnych dbNet Deutsche Bank jest bezpłatne, więc posiadanie dwóch rachunków z jednym dostępem internetowym nie wiąże się z dodatkowymi kosztami poza opłatą za rachunek firmowy dbeasy Business — zapewnia Agnieszka Wiklik, dyrektor departamentu sprzedaży w Deutsche Bank PBC.

Podobną hybrydę dwóch, a nawet trzech kont proponuje Bank Pekao. Klient wybiera jedną propozycję: Mój Biznes, Mój Biznes Dynamiczny, Mój Biznes FX lub Mój Biznes Premium. Następnie może skorzystać z maksymalnie dwóch eurokont, które są osobistymi rachunkami. Przez pierwsze 12 miesięcy eurokonta są bezpłatne.

— Przed wyborem pakietu klient powinien określić jakiego typu usługi go interesują. Jeśli np. firma zawiera dużo transakcji zagranicznych, najlepszym pakietem w Pekao będzie Mój Biznes FX, a dla przedsiębiorstwa realizującego głównie przelewy krajowe — Mój Biznes Dynamiczny — radzi Arkadiusz Skrodzki, kierownik zespołu biura rozwoju produktów klienta biznesowego w Banku Pekao.

Z pakietu w tym banku może skorzystać także współmałżonek właściciela firmy.

W Kredyt Banku za klienta posiadającego konto osobiste i firmowe odpowiada jeden zespół pracowników (w tym doradca), który monitoruje oba rachunki.

— Dzięki temu pracownicy zajmujący się klientem mogą poznać jego potrzeby związane z oboma rachunkami. Pozwala to lepiej dobierać produkty — wyjaśnia Michał Krawczyk, menedżer produktu w departamencie bankowości detalicznej w Kredyt Banku.

Większa szansa na kredyt

Prowadzenie dwóch rachunków w jednym banku zwiększa szanse na negocjowanie cen produktów. Ponadto klient starający się o kredyt może skorzystać z uproszczonej procedury. Taką szansę mają kredytobiorcy DZ Banku. Środki zgromadzone na rachunku prywatnym mogą stanowić zabezpieczenie kredytu, a właściciele dwóch rachunków mają możliwość wynegocjowania zniżek przy opłatach za usługi. Dodatkowo bank gwarantuje pomoc wykwalifikowanego doradcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane