Zła jakość paliw na 10 proc. skontrolowanych stacji benzynowych w Małopolsce

Polska Agencja Prasowa SA
20-09-2005, 16:13

Ponad 10 proc. stacji benzynowych na terenie województwa małopolskiego, skontrolowanych przez wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie, sprzedawało paliwa złej jakości. W ciągu ostatnich miesięcy inspektorzy zbadali 82 stacje i trzy hurtownie.

Ponad 10 proc. stacji benzynowych na terenie województwa małopolskiego, skontrolowanych przez wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie, sprzedawało paliwa złej jakości. W ciągu ostatnich miesięcy inspektorzy zbadali 82 stacje i trzy hurtownie.

    Małopolski wojewódzki inspektor inspekcji handlowej Marek Jasiński poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, że niezgodne z normami paliwo odkryto w dziewięciu stacjach i jednej hurtowni. Wszystkie są placówkami niezależnymi. W kontrolowanych stacjach działających pod szyldami koncernów paliwowych nie stwierdzono nieprawidłowości.

    "Widać jak na dłoni, że to paliwo jest chrzczone, dodawane są do niego składniki, które tam nie powinny się znaleźć" - ocenił Jasiński.

    Według niego, najczęściej złą jakość ma olej napędowy i etylina 95. Rekordowa zawartość siarki w oleju napędowym wyniosła 1137 mg/ kg, gdy norma dopuszcza 50 mg/kg; dla benzyny rekord wyniósł 364 mg/ kg.

    Wyniki tegorocznej kontroli są gorsze od ubiegłorocznej. Wtedy na 286 skontrolowanych placówek zastrzeżenia zgłoszono do prawie 8 proc. z nich.

    Według inspektora Jasińskiego, pomimo że sankcje dla nierzetelnych sprzedawców paliwa są dokuczliwe (mogą nawet stracić koncesję i zapłacić karę w wysokości 15 proc. przychodu i 300 proc. wynagrodzenia), to instytucja je orzekająca - Urząd Regulacji Energetyki nie kwapi się ze stosowaniem kar. Żadne z 20 zawiadomień wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Krakowie nie przyniosło ani skutków prawnych, ani finansowych.

    Podobnie opieszała jest prokuratura, która na 20 spraw zgłoszonych w ciągu ostatniego roku, cztery umorzyła, a 16 jest nadal w toku postępowania. Do sądu nie skierowano do tej pory żadnego wniosku o rozpatrzenie sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zła jakość paliw na 10 proc. skontrolowanych stacji benzynowych w Małopolsce