Zła passa została wreszcie przełamana

Roman Przasnyski
opublikowano: 28-02-2011, 00:00

Sytuacja w Libii wciąż jest bardzo napięta. Ceny ropy naftowej nadal są bardzo wysokie, zagrażając i tak nie najlepiej radzącym sobie gospodarkom. W piatek dowiedzieliśmy się o spadku brytyjskiego PKB o 0,6 proc. i o słabszym wzroście gospodarki amerykańskiej (2,8 proc. w IV kwartale). Giełdy jednak miały chęć iść w górę i poszły.

Indeks naszych największych spółek rozpoczął dzień od zwyżki o 0,8 proc. i przez kilka godzin trzymał się w okolicach 2675 punktów. Przed południem byki podjęły nawet próbę zwiększenia skali wzrostu, jednak po zdobyciu dziesięciu punktów napotkały większy opór podaży. Nie była ona jednak w stanie poważniej im zagrozić. Większe osłabienie przyszło dopiero wczesnym popołudniem, krótko przed publikacją danych o dynamice amerykańskiego PKB. Gdy okazało się, że są one gorsze, niż oczekiwano, można było spodziewać się pogorszenia nastrojów. Giełdy światowe przyjęły jednak dane ze stoickim spokojem, więc i u nas indeks ponownie ruszył w górę, choć na tle europejskich parkietów nie błyszczał.

Wskaźniki w Paryżu i Londynie, choć na otwarciu zyskiwały po zaledwie kilka dziesiątych procentu, w ciągu dnia dynamicznie szły w górę. CAC40 po południu zyskiwał 1,8 proc., a FTSE rósł o 1,6 proc., mimo kiepskich danych.

Trzeci dzień z rzędu słabością raził wskaźnik we Frankfurcie. Po porannym wzroście o 0,1 proc. zdołał się wspiąć zaledwie 0,7 proc. powyżej czwartkowego zamknięcia.

Znacznie lepiej niż WIG20 radziły sobie indeksy giełd naszego regionu. W Sofii zwyżka wyniosła 3,7 proc., w Budapeszcie wskaźnik rósł o 2 proc., w Bukareszcie o 1,5 proc., w Moskwie o 1,3 proc. Ten ostatni nie przejął się niespodziewaną podwyżką stóp procentowych w reakcji na rosnącą inflację, sięgającą niemal 10 proc. Niecałe dwie godziny przed końcem notowań, gdy w Europie byki czuły się coraz pewniej, a indeksy za oceanem szły w górę o prawie 1 proc., w Warszawie po raz drugi doszło do osłabienia. Na naszych inwestorach nie zrobiła wrażenia informacja o wyższym, niż się spodziewano, wzroście indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów.

Wśród naszych blue chipów znów błyszczały walory zwyżkujące pod koniec dnia o ponad 4 proc. Dziś pomagały im zwyżkujące o 1,5 proc. notowania miedzi, odrabiające niedawne straty. O ponad 3 proc. w górę szły akcje Getinu, po publikacji bardzo dobrych wyników finansowych.

Nieźle radziły sobie także papiery pozostałych banków. Walory BRE Banku zyskiwały 1,5 proc., akcje Pekao i PKO BP rosły po około 1 proc. Nieznacznie pod kreską kończyły dzień walory PKN Orlen, PZU i Telekomunikacji Polskiej. Po fixingu indeks naszych największych spółek znalazł się 0,74 proc. powyżej czwartkowego zamknięcia. Identyczną zmianę zanotował także mWIG40. WIG wzrósł o 0,7 proc., a sWIG80 o 0,48 proc. Obroty wyniosły nieco ponad 800 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO