Złapano rekordzistów w wyłudzaniu VAT

opublikowano: 08-02-2017, 22:00

Organy ścigania wykryły grupę przestępczą, która przez rok wyłudziła ponad 700 mln zł paliwowego podatku od towarów i usług

Coraz trudniejsze życie mają oszuści podatkowi żerujący na budżecie państwa. Wzmożone w ostatnich miesiącach akcje skarbówki oraz organów ścigania zaczynają przynosić wymierne efekty. Wczoraj Prokuratura Krajowa podała, że funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w Białymstoku 7 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT w obrocie paliwami płynnymi. Białostocki Urząd Kontroli Skarbowej oszacował, że w wyniku rocznej działalności tej grupy straty budżetu państwa przekroczyły 700 mln zł. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Równocześnie z zatrzymaniem podejrzanych przeszukano kilkadziesiąt pomieszczeń i budynków. Trwają czynności mające na celu zabezpieczenie majątku pochodzącego z przestępstw. Zarzuty dotyczą założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, udziału w tej grupie, składania fałszywych deklaracji podatkowych, prania brudnych pieniędzy.

BEZ PARDONU: Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali kilka osób podejrzewanych o udział w grupie, która miała wyłudzić VAT na ponad 700 mln zł. Zarzuty dotyczą m.in założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.
CBŚP

Zakazana karuzela

Śledczy ustalili, że grupa wprowadzała do obrotu w Polsce paliwa w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, bez uiszczania podatku VAT. Paliwa miały być sprowadzane do kraju od zagranicznych dostawców. Między firmami, tzw. znikającymi po 3 miesiącach podatnikami, a kolejnymi firmami buforowymi miał się odbywać fikcyjny obrót paliwami. W rzeczywistości paliwa miały być transportowane bezpośrednio od dostawcy do ostatecznego odbiorcy, który wykazywał w swoich deklaracjach nieprawdziwe dane dotyczące wysokości podatku naliczonego. — Zatrzymani działali według schematu tzw. karuzeli VAT. W zwalczaniu tego typu przestępstw istotna jest współpraca służb skarbowych z organami ścigania, dzięki której udaje się powstrzymać gigantyczne wyłudzenia. Tylko w 2016 r. kontrola skarbowa wykryła nieprawidłowości na ponad 21 mld zł. Szacunki wskazują, że tzw. luka w VAT w Polsce może wynosić około 45 mld zł — mówi Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów (MF). Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego, byłego wiceministra finansów, akcja białostockich służb przyniosła rekordowe wykrycie wyłudzeń VAT.

— Domyślam się, że namierzona grupa zajmowała się sprowadzaniem do Polski paliw z Litwy, nie płacąc podatku VAT i dokonując wyłudzeń. Nie słyszałem, aby dotychczas wykryto w obrocie paliwami przekręty podatkowe o większej skali. To chyba rekord. Jednak należy podkreślić, że skala zjawiska jest ogromna, a w naszym kraju zwalczanie tej patologii dopiero ruszyło. W mojej ocenie w rzeczywistości z powodu oszustw budżet państwa traci 25 proc. dochodów z VAT, czyli nawet 33 mld zł rocznie — mówi prof. Witold Modzelewski.

Jego zdaniem, ponad 700 mln zł wykrytych wyłudzeń VAT w Białymstoku oznacza, że fikcyjny obrót paliwami tej grupy opiewał na ponad 3 mld zł. Dla zobrazowania skali działania białostockiej grupy wystarczy wskazać, że w 2016 r. EBITDA LIFO (zysk operacyjny z uwzględnieniem amortyzacji i zapasów) Orlenu, największego polskiego koncernu paliwowego, wyniósł 9,4 mld zł, więc zysk białostockich oszustów wynoszący ponad 700 mln zł to 7,5 proc. zysku EBITDA LIFO płockiego koncernu.

Strach przed pakietem

Prokuratura Krajowa podała, że białostocka grupa oszukiwała budżet państwa od lipca 2015 r. do sierpnia 2016 r. Rezygnacja z procederu przed sierpniem 2016 r. mogła mieć związek z wejściem w życie 1 sierpnia tzw. pakietu paliwowego, którego celem jest ograniczenie wyłudzeń VAT na rynku paliw. Koncerny paliwowe podawały, że po wejściu pakietu paliwowego ich obroty wyraźnie wzrosły. Poprawę sytuacji potwierdza MF.

— W podatku VAT nie jest możliwe bezpośrednie wyodrębnienie kwot podatku pochodzącego ze sprzedaży paliw. Z tytułu przyspieszonego VAT od sierpnia do grudnia 2016 r. wpłynęło od paliw około 800 mln zł. Nie jest to dodatkowy zysk budżetu, ale o tyle zmniejszyła się w tym okresie kwota VAT, która mogłaby zostać przejęta przez grupy dokonujące oszustw w związku z przywozem paliw — mówi Łukasz Świerżewski. Resort ma natomiast dane z akcyzy od paliw, obrazujące zwyżki sprzedaży.

— W okresie sierpień-listopad 2016 r., licząc rok do roku, z akcyzy od paliw wpłynęło około 560 mln zł więcej — dodaje rzecznik MF.

Plaga oszustów

W czerwcu 2016 r. wrocławska kontrola skarbowa z pomocą policji rozbiła grupę przestępczą, która zorganizowała mechanizm karuzelowy w celu wyłudzania VAT. Spółki grupy uczestniczyły w łańcuchu pozornych transakcji w obrocie paliwami. Łańcuchy dostaw krajowych miały utrudnić identyfikację pochodzenia towaru, a lewe faktury — uwiarygodnić dostawy. Budżet stracił 680 mln zł. We wrześniu 2016 r. CBŚP i kontrola skarbowa z Warszawy ujawnili nielegalny proceder fikcyjnego obrotu platyną i akcesoriami komputerowymi. W 2015 r. oszuści próbowali wyłudzić 370 mln zł podatku VAT, sprzedając nieistniejący towar poza UE. W czerwcu 2016 r. kontrolerzy skarbowi z Poznania i Wrocławia wraz z ABW ujawnili zorganizowaną grupę przestępczą działającą w obrocie paliwami. Grupa z terenów UE wprowadzała do Polski olej napędowy, nie płacąc VAT, a jej firmy brały udział w karuzeli podatkowej w celu wyłudzenia zwrotu podatku. Budżet stracił ok. 200 mln zł. W czerwcu 2016 r. poznańska kontrola skarbowa we współpracy z ABW rozbiła paliwową grupę przestępczą wyłudzającą VAT. Przestępcy za pośrednictwem spółek działających na terenie Wielkopolski wprowadzali do obrotu paliwo z Litwy i Niemiec, nie płacąc podatku. Śledczy zabezpieczyli trzy cysterny, łódź motorową, waluty obce i dokumentację księgową. Straty budżetu oszacowano na 150 mln zł. W kwietniu 2016 r. bydgoscy kontrolerzy skarbowi we współpracy z CBŚP ujawnili grupę przestępczą wyłudzającą VAT w obrocie olejem rzepakowym i piorącą brudne pieniądze. To część wielkiego śledztwa, w ramach którego zarzuty postawiono 77 podejrzanym o wyłudzenia VAT i pranie brudnych pieniędzy na kwotę 120 mln zł.

Srogie kary

We wrześniu 2016 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie wymierzył karę 10 lat pozbawienia wolności osobie kierującej zorganizowaną grupą przestępczą wyłudzającą VAT. Założyciel grupy usłyszał wyrok 4,5 roku więzienia a po 2,5 roku dostali dwaj jej członkowie. Na działalności oszustów skarb państwa miał stracić 40 mln zł. Proceder polegał na tym, że kilka spółek, prowadzących fikcyjną działalność gospodarczą, w rzeczywistości wprowadzało do obrotu w Polsce olej napędowy bez płacenia podatku VAT.

Źródło: MF

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane