Złe dane z USA załamały wzrost na europejskich giełdach

opublikowano: 08-10-2004, 15:38

Gorsze od oczekiwań ekonomistów dane z amerykańskiego rynku pracy podcięły skrzydła optymistycznie nastawionym inwestorom na europejskich rynkach akcji. Po publikacji raportu o liczbie nowych miejsc pracy indeksy błyskawicznie zanurkowały wracając do niskich poziomów z otwarcia piątkowych notowań.

Obserwatorzy oczekiwali, że we wrześniu amerykańska gospodarka dodała około 150 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Licząc na publikację danych zgodnych z tymi prognozami lub nawet od nich wyższymi indeksy giełd w Eurolandzie notowały około 0,3-0,5 proc. zwyżki.

Tym więc większe było rozczarowanie gdy o godzinie 14.30 okazało się, że liczba nowych miejsc pracy owszem wzrosła, ale tylko o 96 tys. Na dodatek po porannym spadku ceny ropy, później wartość baryłki surowca znów zaczęła drożeć. Tego było już nadto. Wzrost gwałtownie się załamał zmieniając się w błyskawiczny zjazd. W ciągu kilkunastu minut indeksy powróciły do poziomów z jakich zaczynały piątkowe notowania.

Tracą kursy przewoźników lotniczych po kiepskim sygnale wysłanym przez niemiecką Lufthansę. Dyrektor finansowy powiedział, że osiągnięcie tegorocznego celu jeśli chodzi o wysokość wyniku operacyjnego będzie trudne, z powodu wysokich kosztów zakupu drogiego paliwa lotniczego. Analitycy WestLB obniżyli rekomendację dla akcji spółki z “kupuj” do “neutralnie”. Zła passa przenosi się na innych czołowych przewoźników europejskich – w Londynie spada kurs British Airways, a w Paryżu – notowania Air France-KLM.

Spadkom nie poddają się natomiast firmy świadczące usługi użyteczności publicznej. Na frankfurckiej giełdzie drożeją papiery E.ON, drugiej pod względem wielkości europejskiej spółki tej branży. Zwyżkę wywołała zapowiedź wypłaty coraz to wyższej dywidendy w kolejnych latach. Systematycznie w górę idą też notowania Suez’u. W ciągu ostatnich sześciu dni kurs skoczył o ponad 6 proc. po informacji o zdobyciu kontraktu wartości 600 ml euro na budowę i utrzymanie oczyszczalni ścieków dla Szanghaju. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Złe dane z USA załamały wzrost na europejskich giełdach