„Złe długi” najbardziej gorącym towarem w Chinach

22-06-2017, 07:12
aktualizacja: 22-06-2017, 07:14

W Chinach gwałtownie rośnie handel tzw. złymi długami.

W tym roku ceny „złych długów” wzrosły już o ponad 30 proc., twierdzi działająca w branży firma Capital Asia Ltd. Średnia cena sprzedaży niespłacanych terminowo długów wzrosła przez ostatnie dwa lata z 30 centów do ok. 50 centów za dolara, powiedział Victor Jong, partner z  PricewaterhouseCoopers w Szanghaju. Zwrócił uwagę, że tak wysokie ceny są niezwykle rzadkie na międzynarodowych rynkach.

- Jest po prostu zbyt dużo kupujących przy ograniczonej podaży NPL [niespłacanych długów – red. pb.pl] – zauważył Hanson Wong, szef Belos Capital w Hongkongu. – Przy tych centach trudno oczekiwać, aby te NPL przyniosły zysk – dodał. 

Na koniec marca wartość tzw. złych długów w portfelach chińskich kredytodawców sięgała 1,58 bln juanów (231 mld USD) i była o 61 proc. większa niż dwa lata wcześniej.

Wang Yingyi, partner w Bald Eagle z Pekinu zwraca uwagę, że podczas poprzedniego „czyszczenia portfela złych długów” w Chinach, przeprowadzonego w latach 2001-2008, zabezpieczony dług sprzedawano zwykle po 20 centów za dolara, a niezabezpieczeni kredytodawcy dostawali tylko 5 centów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / „Złe długi” najbardziej gorącym towarem w Chinach