Złe nastroje globalne osłabiają PLN

Adam Antoniak
opublikowano: 12-05-2009, 10:15

Poniedziałkowa sesja na krajowym ryku FX  przyniosła osłabienie złotego z 4.3370/EUR na otwarciu do 4.3900/EUR na  zamknięciu. Głównym czynnikiem kształtującym kurs polskiej waluty były pogarszające się globalne nastroje (w dniu wczorajszym traciły zarówno giełdy w  Europie jak i w USA), do których przyczyniły się m.in. publikacja przez bank HSBC wyników finansowych za I kw. 2009 r. o mieszanym wydźwięku.

Kurs USD-PLN zamknął się wczoraj na poziomie 3.2190. Na rynku eurodolara narastająca awersja do ryzyka chwilowo umocniła amerykańską walutę do 1.3550/EUR z 1.3640/EUR na otwarciu, lecz na zamknięciu krajowej sesji kurs EUR-USD wrócił w okolice otwarcia. Europejskie parkiety zakończyły wczorajszy dzień stratami (DAX: -1.0%), podobnie było w USA (DJIA: -1.8%).

Dzisiejsza sesja azjatycka również zakończyła się spadkami (Nikkei225: -1.6%). EUR-PLN otworzył się na poziomie 4.4100. Po wczorajszych spadkach na giełdach dziś znów to nastroje będą odgrywały kluczową rolę dla wydarzeń na rynku walutowym. Jeżeli wtorek przyniesie dalsze spadki głównych indeksów na światowych giełdach, to można się spodziewać dalszego osłabiania złotego w kierunku 4.50/EUR.

Adam Antoniak
Autor jest ekonomistą Banku BPH


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Antoniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złe nastroje globalne osłabiają PLN