Złe prawo uderzy w nas, pacjentów

Stanisław Maćkowiak
04-07-2007, 00:00

Stanisław Maćkowiak

prezes Federacji Pacjentów Polskich

Znajdujące się w Sejmie projekty nowelizacji prawa farmaceutycznego oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej należy oceniać z perspektywy pacjenta. Kluczem jest usztywnienie cen i marż na leki, a także zakaz udzielania rabatów. Zastanówmy się, czy taka propozycja nie jest sprzeczna z deklarowaną przez władzę dbałością o zdrowie publiczne i polityką cenową, skutkującą większą dostępnością leków. Wprowadzone jest też założenie, że nie można zarabiać na lekach refundowanych.

Na ceny leków może także wpłynąć przepis, że jeden właściciel może mieć najwyżej jeden procent wszystkich aptek w województwie. A jeśli posiada ich więcej, musi to zmienić w ciągu pięciu lat. Oznacza to, że ograniczenie dotyczyć będzie również podmiotów już funkcjonujących. Niejasna jest także propozycja wprowadzenia zakazu przyjmowania przez osoby prowadzące obrót lekami lub wyrobami medycznymi korzyści majątkowych, jeśli ich uzyskanie uzależnione jest od poziomu obrotu lekami. Przepis ten zakazuje wszelkich działań zwiększających sprzedaż, nawet stanowiących normalną praktykę handlową. Przepis posługuje się też niewyjaśnionym terminem „korzyść majątkowa”.

Każda ze stron uczestniczących w pracach nad zmianami prawa może promować swoje argumenty, jednak lepiej jest zasiąść do stołu, przygotować wspólny projekt zmian i regulacji niż narzucać złe prawo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Stanisław Maćkowiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złe prawo uderzy w nas, pacjentów