Złe wieści dla złotego i giełdy

MZ
opublikowano: 23-01-2009, 00:00

Wczoraj znowu strach rządził na polskim rynku finansowym: dostało się złotemu i giełdzie.

Kiepskie nastroje inwestorów szybko nie ustąpią

Wczoraj znowu strach rządził na polskim rynku finansowym: dostało się złotemu i giełdzie.

Złoty osłabił się wczoraj o 5 groszy do euro i 6 groszy do dolara. Ma być jeszcze gorzej. Złe wieści dotarły z GPW: WIG20 stracił 3,5 proc. i tylko rzutem na taśmę wybronił się od mocniejszego tąpnięcia. Indeks blue chipów pogrążyły pikujące notowania banków i spółek surowcowych. Inwestorzy wyprzedają akcje w obawie przed słabymi wynikami.

Okiem Eksperta

Przemysław Kwiecień

główny analityk XTB

Warszawa pod dyktando zagranicy

Sprawcą wczorajszego niepokoju były bardzo słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i negatywna interpretacja wyników Microsoftu i Nokii. To były dwa zasadnicze powody osłabienia naszej waluty i wyraźnych spadków na giełdzie. Boję się jednak, że to nie koniec spadków. Oczekuję zejścia WIG20 poniżej 1500 pkt. i testowania ubiegłorocznych minimów. Wiele wskazuje na to, że zbiegnie się to z testowaniem dołków na amerykańskim indeksie SP 500.

W najbliższym czasie nasza giełda nadal powinna chodzić pod dyktando globalnych giełd. Dlatego nie sądzę, by wyniki za IV kwartał, o ile nie będą katastrofalne, miały decydujący wpływ na ruchy na naszym parkiecie.

Okiem Eksperta

Marek Rogalski

główny analityk FIT

WIG20 może spaść do 1000 pkt.

Na razie trudno dopatrzeć się pozytywnych czynników, które mogłyby odwrócić sytuację na rynku. Zawirowania wokół Rosji i rynków wschodzących pchają nasze indeksy ku coraz niższym poziomom. Niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu WIG20 spadnie poniżej 1500 pkt., by zaatakować październikowe dołki. Mój czarny scenariusz zakłada nawet spadek indeksu blue chipów do poziomu 1000 pkt. w pierwszej połowie roku.

Słabość naszego rynku widać m.in. po spadających kursach banków. Wyprzedaż banków na rodzimym parkiecie ma związek ze słabością tego sektora w Europie i Stanach Zjednoczonych. Do tego obciążeniem dla notowań rodzimych banków jest ryzyko podawania słabych wyników za IV kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZ

Polecane