Złe wieści z USA osłabiły wyniki funduszy akcyjnych

Anna Borys
opublikowano: 11-01-2008, 00:00

Początek roku przeraża klientów funduszy inwestycyjnych, szczególnie akcyjnych. Wszystkie produkty działające na warszawskim parkiecie są od początku roku pod kreską. Najlepiej wartości swojego portfela bronił DWS Polska Top 25 Małych Spółek. Jego klienci stracili tylko 1,94 proc. Drugi był Idea Akcji. Wartość jego jednostki inwestycyjnej spadła w tym okresie o 1,98 proc. Podium zamyka UniFundusze subfundusz UniMaxAkcje. Ograniczył on stratę od początku roku do 2,24 proc. Słabo rozpoczął rok produkt, który miał najwyższą stopę zwrotu w tej kategorii w 2007 r. PKO/Credit Suisse Akcje Małych i Średnich Spółek od początku roku wypracował stopę zwrotu — 5,84 proc.

Spadki wartości portfela są reakcją inwestorów krajowych na sytuację w Stanach Zjednoczonych. Zadecydowały bardzo słabe dane z zeszłego piątku o rynku pracy. Mogą one sugerować, że kryzys sektora finansowego rozlewa się na całą gospodarkę. Oliwy do ognia dolał raport banku Goldman Sachs. Napisano w nim, że w tym roku w Stanach zagości recesja. W konsekwencji główne indeksy warszawskiej giełdy zjechały od początku roku już o 8,54 proc. Jednak najszybciej tracił mWIG40, który zanurkował o 13,48 proc.

Na razie nie ma dobrych wiadomości dla klientów TFI. Analitycy przewidują kolejną falę przecen na warszawskim parkiecie. Nie należy się spodziewać, że notowania szybko zaczną odrabiać straty. Lepiej się przygotować na kolejne spadki wartości aktywów funduszy.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane