Zlikwidować podatek Belki

Bogusław Piwowar
06-11-2007, 00:00

Z wypowiedzi polityków ugrupowań prowadzących rozmowy na temat kształtu i programu przyszłego rządu (m.in. Zbigniewa Chlebowskiego i Waldemara Pawlaka) wynika, że koalicjanci dopuszczają możliwość likwidacji podatku od zysków kapitałowych i podatku od zysku z oszczędności (tzw. podatku Belki). Business Centre Club popiera ten kierunek myślenia.

Z badań wynika, że oszczędza tylko 7 procent Polaków. Państwo powinno zatem zachęcać, a nie zniechęcać do oszczędzania, a tym bardziej „karać” obciążeniami fiskalnymi. Kolejnym argumentem za zniesieniem tego podatku jest to, że każda obniżka podatku podnosi poziom życia gospodarstw domowych, stymuluje rozwój firm, a w rezultacie całej gospodarki. Wbrew temu, co się często uważa, podatek od zysku z oszczędności płacą przede wszystkim średnio zamożne osoby, a nie najbogatsze, dla których dostępne są inne sposoby inwestowania. Warto też przypomnieć, że koszty obsługi podatków od zysku z oszczędności są nieproporcjonalnie wysokie wobec uzyskiwanych wpływów budżetowych. Ponadto ostatecznie finansują je (np. w opłatach bankowych) te same osoby, które oszczędzają. To oznacza, że dwa razy płacą za to samo.

Business Centre Club apeluje do liderów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego o umieszczenie likwidacji podatków od zysków kapitałowych i od zysku z oszczędności w programie tworzącego się właśnie rządu.

Bogusław Piwowar

wiceprezes BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogusław Piwowar

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zlikwidować podatek Belki