Złomrex będzie chciał jak najwyższej ceny

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 09-03-2005, 00:00

Złomrex ustalił przedział cenowy 21 mln akcji na 12-17 zł. Wczoraj rozpoczęły się zapisy w transzy inwestorów indywidualnych oraz budowa księgi popytu. Potrwają aż do 17 marca. Wskaźniki sugerują, że spółka wyznaczyła widełki wysoko. Złomrex może przekonać inwestorów do udziału w ofercie, wyznaczając cenę blisko dolnego ich poziomu. Potrzeby kapitałowe spółki sugerują jednak, że zechce ona śrubować cenę.

Book building będzie rekordowo długi. Spółka daje sobie sporo czasu na prezentację oferty inwestorom finansowym. Od nich zależy powodzenie emisji. CAIB, biuro oferujące akcje, z pewnością zadba o road show za granicą. Spółka podpisała umowę o subemisję inwestycyjną z CAIB Corporate Finance. Zadeklarowało ono objęcie walorów, na które nie będzie chętnych. Także bardzo długi book building sugeruje, że spółka stara się o jak najwyższą cenę emisyjną. To zrozumiałe w obliczu planowanych przejęć. Na samą Hutę Andrzej spółka potrzebuje nawet 250 mln zł. Dolny poziom ceny zapewni Złomrexowi taką kwotę. Ale na pozostałe cele nie starczyłoby środków z emisji.

Problem w tym, że widełki są ustalone relatywnie wysoko. Nawet przy ich dolnym poziomie firma jest wyceniana z premią wobec giełdowych dystrybutorów stali. Trzeba przyznać, że przez zaledwie dwa lata jego skonsolidowane przychody skoczyły z 42 mln zł aż do 1414 mln zł. Za tym idzie szybki wzrost zysków. Sukces ten zapewniło spółce połączenie w jedną grupę firm zajmujących się złomowaniem, produkcją i dystrybucją wyrobów stalowych. Firma nie chce zwalniać tempa rozwoju, pomóc w tym ma właśnie emisja publiczna. Jeżeli inwestorzy zaakceptują wysoką cenę Złomrexu, będzie to oznaczać, że prezes i zarazem jedyny dziś udziałowiec przekonał ich, iż jest w stanie dalej rozwijać firmę znacznie szybciej od konkurencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złomrex będzie chciał jak najwyższej ceny