Złota jesień w aptekach

  • Alina Treptow
opublikowano: 14-10-2014, 00:00

Choć wszystkie segmenty rynku farmaceutycznego notują wzrosty, aptekarze narzekają na spadki — sprzedaży i rentowności.

Po wakacyjnym zastoju rynek farmaceutyczny zaczyna się rozpędzać. We wrześniu sprzedaż w aptekach wzrosła o 5,6 proc. do 2,43 mld zł — wynika z danych firmy badawczej PharmaExpert. Skorzystała również statystyczna apteka, której miesięczny obrót zwiększył się we wrześniu o 2,1 proc. do 172 tys. zł.

— W całym 2014 r. rynek zwiększy się o 2 proc. do około 28,6 mld zł — szacuje Jarosław Frąckowiak, dyrektor generalny PharmaExpert.

Poszczególne kategorie również mogą liczyć na wzrosty — sprzedaż leków refundowanych w 2014 r. zwiększy się o 2,8 proc., pełnopłatnych (leki na receptę bez refundacji) o 1,2 proc., farmaceutyków bez recepty o 3,6 proc.

— Widać odbicie, jednak o tym jak będzie duże, zadecyduje kluczowy dla branży okres grypowy. Widać wzrost zachorowań, jednak trudno powiedzieć, czy uda się powtórzyć rekordowy sezon z zeszłego roku — mówi Jarosław Frąckowiak. Apteki nie odczuwają optymistycznych dla branży statystyk. Paweł Klimczak, prezes Izby Gospodarczej Właścicieli

Punktów Aptecznych i Aptek, informuje, że głosy farmaceutów są raczej pesymistyczne.

— Od naszych członków częściej słyszę o spadkach sprzedaży i rentowności. Rosną jedynie koszty, związane z nowym oprogramowaniem czy różnymi usługami dodatkowymi — mówi Paweł Klimczak.

Prezes izby uważa, że ewentualne wzrosty rynku, o których informują firmy badawcze, konsumują duże sieci apteczne. Indywidualne apteki radzą sobie coraz gorzej. Od ponad dwóch lat analitycy rynku farmaceutycznego wieszczą bankructwa gorzej prosperującym palcówkom. Euler Hermes alarmuje, że z rynku zniknie nawet 30 proc. aptek (jest ich około 1,4 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane