Złotego czeka krótki odpoczynek po rajdzie

Joanna Pluta
opublikowano: 05-08-2009, 00:00

Kurs EUR/PLN zwyżkował wczoraj ponad 4,1300, a dolara wzrósł do 2,8750 zł. Pod koniec notowań w Europie za obydwie waluty płacono już jednak o około 3 groszy mniej. Osłabienie złotego to krótkoterminowa realizacja zysków. Podobnie było na rynkach akcji czy surowców.

W dłuższym terminie krajowa gospodarka wygląda atrakcyjnie w oczach inwestorów zagranicznych, co bez wątpienia wpływa na umocnienie złotego. Pozytywny obraz Polski wsparło utrzymanie stabilnych ratingów wiarygodności kredytowej naszego kraju przez agencję SP. Decyzja ta utwierdza w przekonaniu, że rodzima gospodarka mimo kryzysu ma solidne fundamenty, a wzrost deficytu budżetowego w 2009 r. musi zostać w krótkim czasie ograniczony, do czego zobowiązuje objęcie Polski przez Komisję Europejską tzw. procedurą nadmiernego deficytu.

Joanna Pluta

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy