Złotemu ciąży polska polityka

Patryk Belik
opublikowano: 23-07-2017, 22:00

Relacje z protestów w Polsce dotarły do inwestorów zagranicznych. Złoty znalazł się na bocznym torze.

Nasza waluta, która w pierwszym półroczu siłą ustąpiła tylko meksykańskiemu peso, w piątek wyraźnie traciła na wartości. Relacje z demonstracji antyrządowych trafiły na czołówki poczytnych gazet, jak „Wall Street Journal” i „New York Times”, co skłoniło inwestorów do zwiększenia ostrożności. Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka Macronext, to jednak tylko chwilowe wahania, a długoterminowy trend zwyżkowy złotego jest niezagrożony.

- To, co się dzieje na złotym, zdecydowanie nie jest długoterminowym 
      osłabieniem, tylko chwilowym wahaniem - mówi Marcin Kiepas, główny analityk Macronext.pl
Zobacz więcej

- To, co się dzieje na złotym, zdecydowanie nie jest długoterminowym osłabieniem, tylko chwilowym wahaniem - mówi Marcin Kiepas, główny analityk Macronext.pl Fot. ARC

Euro podrożało w piątek o 4 grosze. Osłabienie złotego spowodowane jest tylko protestami antyrządowymi, czy są jeszcze inne czynniki?

To, co się dzieje na złotym, zdecydowanie nie jest długoterminowym osłabieniem, tylko chwilowym wahaniem. Mieliśmy już okazję oglądać podobne fluktuacje przy okazji sporu o Trybunał Konstytucyjny. To prawda, że sytuacja w Sejmie ma wpływ na notowania, jednak złoty poczuł to dopiero w momencie przegłosowania ustawy o Sądzie Najwyższym. Przed przyjęciem ustawy presja na polskiej walucie nie była widoczna. Czynnikiem, który dodatkowo wpłynął na pogorszenie pozycji, był także zbliżający się weekend. Zniechęciło to część inwestorów, którzy woleli się wycofać w obawie, że wydarzy się coś trudnego do przewidzenia.

Czy należy się liczyć z kontynuacją wyprzedaży?

Zdecydowanie nie, mówimy o chwilowych wahaniach. Najlepiej obrazuje to para PLN/HUF, bo obie waluty reagują bardzo podobnie na czynniki globalne. Od czasu protestów pod Sejmem złoty osłabia się wobec forinta, a sytuacja gospodarcza w Europie jest bardzo dobra. Zakładam, że sytuacja na parze EUR/PLN ustabilizuje się w tym tygodniu.

Zwykle przy okazji umocnienia euro do dolara obserwowaliśmy umocnienienie złotego. Teraz złoty jednak słabnie.

Powodem destabilizacji złotego jest wewnętrzna polityka, która nie ma przełożenia na sytuację w innych krajach. W podobny sposób reagują na czynniki globalne węgierski forint, czeska korona oraz polski złoty. Z całej trójki to nasza waluta jest najsłabsza, więc wynika z tego, że nie mamy zewnętrznych czynników, które wpływają na jej gorszą pozycję względem reszty walut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patryk Belik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złotemu ciąży polska polityka