Czytasz dzięki

Złoto – czy tym razem się uda?

Arkadiusz Bebel, zarządzający w Quercus TFI
opublikowano: 12-06-2019, 22:00

Wskutek niepewności co do rozwoju sytuacji geopolitycznej, a także osłabienia dolara cena złota ponownie zbliżyła się do 1340-1350 USD.

Przedział ten jest uważnie obserwowany przez analityków, gdyż stanowi techniczny opór w kilkuletnim trendzie bocznym. Czy jednak aby na pewno jest to tylko trend boczny?

Wiele zależy od którego momentu zaczniemy obliczenia. W ostatnich dziesiąciu latach można wyróżnić trzy etapy na rynku złota – euforyczną hossę z lat 2009-2011, drastyczny spadek po hossie (prowadzące do niedoszacowania ceny złota z dołkiem pod koniec 2015 r.) oraz systematyczny wzrost od 2016 r. ze średnioroczną stopą zwrotu 7,4 proc. Pierwszą myślą wielu inwestorów na temat złota za ostatnie lata jest „na tym ciężko zarobić”, szczególnie jeśli widzą, co dzieje się na amerykańskim rynku akcji, gdzie stopy zwrotu były zdecydowanie wyższe.

Spojrzałbym jednak na stopy zwrotu ze złota nieco inaczej. Jeżeli oprocentowanie amerykańskich obligacji 10-letnich wynosiło średnio 2,5 proc. rocznie w ostatniej dekadzie, a niemieckich analogicznych instrumentów średnio 1,5 proc., to możemy zauważyć, że inwestycja w złoto za ostatnie 10 lat charakteryzowała się wyższą stopą zwrotu. Średniorocznie było to 3,2 proc., a w ostatnich czterech latach około 7,4 proc., czyli znacznie powyżej zysków z obligacji.

Fundamentalnie podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie do złota (koniec podwyżekstóp procentowych, końcówka cyklu ekspansji). Technicznie jest szansa na przebicie długoterminowego oporu, co mogłoby następnie skutkować wzrostem ceny kruszcu o kolejne kilkanaście procent. Również od strony sentymentu widzimy szansę na poprawę, gdyż udział złota w portfelach inwestorów jest wciąż bardzo niski.

Podsumowując, uważamy, że złoto to dobre aktywo na obecną fazę cyklu gospodarczego i powinno znaleźć się w zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Bebel, zarządzający w Quercus TFI

Polecane