Złoto może zaliczyć najdłuższy spadek od roku

opublikowano: 23-12-2016, 13:22

Złoto może stanieć siódmy tydzień z rzędu. Ostatni tak długi okres spadku jego ceny notowano w sierpniu 2015 roku.

Złoto tanieje w ostatnim czasie z powodu zasygnalizowania przez Fed możliwości trzech podwyżek stóp procentowych w 2017 roku. Rynek oczekiwał dwóch. Ilość złota w posiadaniu funduszy ETF spada 30. dzień z rzędu, bo inwestorzy pozbywają się kruszcu z powodu jego mniejszej atrakcyjności w środowisku wyższych rentowności innych aktywów.  

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Wygląda na to, że 2016 rok kończy się pesymizmem na rynku złota – powiedział Jens Pedersen, analityk Danske Banku w Kopenhadze. – Jastrzębia retoryka Fed miała bardzo duży wpływ na nastroje na rynku złota, ale sytuacja może się zmienić po Nowym Roku – dodał.

Cena złota spada o 0,4 proc. w tym tygodniu. W piątek jest notowane po ok. 1130 USD. Ilość złota, które inwestorzy trzymają za pośrednictwem ETF, spadła w 3,9 ton i wynosi 1779 ton. 30 tygodni to najdłuższy okres spadku ilości złota w ETF od września 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Złoto może zaliczyć najdłuższy spadek od roku