Złoto na drodze do piątej z rzędu tygodniowej zwyżki

DOROTA SIERAKOWSKA, DMBOŚ
opublikowano: 20-01-2023, 10:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wczoraj notowania złota dynamicznie zwyżkowały, nadrabiając z nawiązką słabość cen w pierwszej połowie bieżącego tygodnia. Cena złota obecnie sięga niemal 1936 USD za uncję i jest najwyższa od kwietnia 2022 roku, a więc już od dziewięciu miesięcy.

Zwyżkę cen złota wspierają nadzieje na łagodniejsze podejście Fed do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Dane makro w USA można uznać za relatywnie słabe (a co najwyżej mieszane), a te dotyczące wyraźnego spadku inflacji sprzyjają oczekiwaniom bardziej gołębiego nastawienia Fed. Wczoraj zresztą te nadzieje zostały odzwierciedlone w spadającej wycenie amerykańskiego dolara, z którym złoto wykazuje negatywną korelację.

Co ciekawe, sytuacja na rynku złota w tym tygodniu była wyjątkiem na tle pozostałych popularnych wśród inwestorów metali szlachetnych. Notowania srebra, platyny oraz palladu znajdują się obecnie na drodze do tygodniowej zniżki notowań. Na wszystkich rynkach metali szlachetnych zmienność jest jednak dziś niewielka – dopiero w późniejszych godzinach może się to zmienić za sprawą oczekiwań kolejnych wystąpień przedstawicieli kluczowych banków centralnych (ECB, Fed).

Notowania złota – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane