Złoto najdroższe od roku

opublikowano: 04-09-2017, 10:45
aktualizacja: 04-09-2017, 10:46

Złoto drożeje w poniedziałek w związku ze wzrostem niepewności geopolitycznej po próbie jądrowej przeprowadzonej przez Koreę Północną oraz doniesieniach o przygotowaniach tego kraju do kolejnego testu rakiety międzykontynentalnej.

Cena złota z grudniowych kontraktów dochodziła w poniedziałek do 1345,50 USD, najwyższej wartości od września ubiegłego roku. Obecnie rośnie o 0,9 proc. do 1342,40 USD za uncję i zmierza do zakończenia sesji najwyżej od 26 września 2016 roku. 

Cena złota przez ostatni rok
Zobacz więcej

Cena złota przez ostatni rok

- Reakcja rynków wydaje się podobna do tej kiedy dochodziło w przeszłości do wystrzelenia rakiet. Inwestorzy sprzedają akcje i uciekają do „bezpiecznych przystani” – stwierdził Hussein Sayed, główny strateg FXTM.

Podkreśla, że dla inwestorów najważniejszym pytaniem jest obecnie to, co stanie się dalej, czy dojdzie do negocjacji, czy do wojny. Sayed uważa, że Chiny, najbliższy sojusznik Korei Północnej, wydają się tracić na nią wpływ. Pekin jednak będzie dążył do uniknięcia wojny.

- Atak na Koreę Północną mógłby oznaczać niewyobrażalny napływ uchodźców do Chin, destabilizację w regionie, zakłócenie handlu i, oczywiście, żaden kraj nie chce wojny na swoim podwórku – powiedział Sayed. – To dlatego rynki nie uwzględniają jeszcze możliwości wojny w cenach.  Jednakże ostrożność powinna dominować na tym etapie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu