Złoto: napięcia geopolityczne i wyczekiwanie na Fed

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 24-01-2022, 12:27

Na rynku złota jest dzisiaj relatywnie spokojnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację na międzynarodowych rynkach finansowych oraz w globalnej polityce. Cena złota oscyluje nadal w rejonie 1840 USD za uncję, stabilizując się po ubiegłotygodniowych zwyżkach.

Napięcia geopolityczne, które dały o sobie znać w poprzednim tygodniu, zwłaszcza te związane z Rosją i Ukrainą, pomogły notowaniom złota w wypracowaniu wzrostów w ostatnich dniach. Nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów nadal jest jedną z głównych sił, pozytywnie wpływających na notowania złota – zaś drugą ważną siłą pozostają oczekiwania związane z utrzymaniem się wysokiej inflacji na świecie przez większość 2022 roku.

Jednak w tym tygodniu nie mniej istotne jest wyczekiwanie inwestorów na rynku tego kruszcu na kolejne komunikaty ze strony Fed. Już w dniach 25-26 stycznia odbędzie się kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej, więc w środę pojawią się komunikaty tej instytucji w zakresie dalszych działań związanych z polityką monetarną USA. Inwestorzy spodziewają się jastrzębiej polityki Fed, co teoretycznie sprzyjałoby spadkom cen złota, jednak obecnie jest już w dużym stopniu uwzględnione w notowaniach tego kruszcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane