Złoto tanieje, ale miesiąc i kwartał kończy z zyskiem

opublikowano: 31-03-2023, 20:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kontrakty terminowe na złoto spadły w piątek, jednak w skali miesiąca i kwartału kruszec zyskiwał. Kryzys, który wstrząsnął w marcu globalnym sektorem bankowym, umacniał wartość metalu.

fot. David Gray/Bloomberg

Metal zyskiwał na wartości w tym kwartale z powodu oczekiwań inwestorów, że Fed zakończy wkrótce podwyżki stóp procentowych. 10 marca upadł kalifornijski Silicon Valley Bank, co spowodowało szerokie reperkusje w sektorze bankowym w skali globalnej. Inwestorzy w obliczu kryzysu chętniej zwracali się kruszcowi.

W piątek dane władz USA pokazały, że kluczowa miara inflacji, wskaźnik PCE core, wzrósł w lutym w skali miesięcznej o 0,3 proc. Dla porównaniu w styczniu wzrost wyniósł 0,5 proc. Inflacja dalej pozostaje problemem, ale zdaje się mieć tendencję spadkową, co wspiera oczekiwania na mniej agresywną politykę monetarną Fed, która z kolei umacnia złoto wywierając zarazem presję na rentowność obligacji skarbowych i dolara.

Na piątkowym finiszu sesji na Comex cena złota z czerwcowych kontraktów spadła o 11,5 USD, czyli 0,6 proc., do poziomu 1986,2 USD za uncję. W czwartek kruszec był przez moment najdroższy od ponad roku - w trakcie sesji futures ceny przebiły próg 2 tys. USD za uncję, dochodząc do najwyższego poziomu od 10 marca 2022 r.

Wartość kruszcu wzrosła o 8,1 proc. w skali miesiąca i 8,8 proc. w skali kwartału, wynika z danych Dow Jones Market Data.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, MarketWatch

Polecane