Złoto warte nawet ponad 10 tys. USD/u

WST, CNBC
opublikowano: 14-10-2011, 09:14

Gdyby powrócono do systemu złotego standardu, cena złota byłaby około sześć razy wyższa niż obecnie - prognozuje Paul Brodsky z QB AM.

Obecnie wszystkie największe państwa prowadza wyścig o obniżenie wartości swoich walut w celu ponownego ożywienia swoich gospodarek. Albo faktycznie, po tych interwencjach ruszą one z miejsca, albo – jak wieszczą katastrofiści – czterdziestoletni okres panowania pieniądza papierowego, skończy się – ocenia Paul Brodsky, współzarządzający w QB Basset Management.

Dodaje przy tym, że powrót do niektórych warunków przyjętych w ramach tzw. systemu z Bretton Woods jest jednak bliski politycznej niemożności.

Politycy trzymają jednak zapaloną zapałkę. Pozwalają na bezpodstawną tyranię krótkoterminowych rozwiązań wobec walut, (np. pozwalając na drukowanie pustego pieniądza bez pokrycia) – twierdzi Brodsky.

W jego opinii, gdyby jakimś cudem jednak doszło do powrotu do złotego standardu z okresu Nixona, cena uncji kruszcu kształtowałaby się na poziomie ponad 10 tys. USD. To około sześć razy więcej wobec obecnych poziomów.

Baza monetarna USA (obejmująca obieg pieniądza i bankowe rezerwy w posiadaniu Fed) potroiła się do 2,68 bln USD po zakończeniu programu QE2 (ilościowego luzowania). Odnosząc ją do 261,5 mln uncji złota jakie ma amerykański skarb, daje to właśnie poziom około 10 tys. USD – wyjaśnia Brodsky.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Złoto warte nawet ponad 10 tys. USD/u