Czytasz dzięki

Złoto znów w niełasce

opublikowano: 21-05-2014, 08:08

Inwestorzy ponownie zaczęli pozbywać się złota, donosi agencja Bloomberg. W efekcie kolejnego odwrotu od złotego kruszcu, jego stan posiadania spadł do najniższego poziomu od grudnia 2008 roku.

Po osiągnięciu w marcu najwyższego od sześciu miesięcy poziomu wyceny, złoto przecenione zostało o 7 proc. po tym jak zaczęły napływać informacje o ożywieniu amerykańskiej gospodarki, która w okresie zimowym zapadła w letarg. W ubiegłym roku ceny kruszcu zniżkowały o 28 proc., co było najgłębszą korektą od 1981 r. Załamanie zaufania do złota doprowadziło do „wyparowania” ponad 73 mld USD z wartości globalnych produktów EPT.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"Nie ma obecnie naprawdę żadnych fundamentalnych podstaw do inwestowania w złoto. Premia w postaci ‘bezpiecznej przystani’ straciła na znaczeniu po tym jak gospodarka znów zaczęła dynamiczniej się rozwijać" – ocenia James Cordier, założyciel Optionsellers.com z Tampa na Florydzie. Prognozuje on, że do końca roku cena za uncję złota spadnie do 1150 USD.

Wskaźnik 30-dniowej zmienności notowań kruszcu obniżył się do najniższego poziomu od ponad roku, a kwotowania złota w maju wahają się w przedziale zaledwie około 44 USD.

Według danych Bloomberga, udziały w globalnych produktach ETP spadły w 2013 r. o 896 ton. Bank Barclays oczekuje, że w bieżącym ten udział może obniżyć się o kolejne 100 ton.

Z kolei w tygodniu zakończonym 13 maja, fundusze hedgingowe zredukowały długie pozycje na złocie o 8,3 proc. do 94 329 kontraktów terminowych i opcji, wynika z danych US Commodity Futures Trading Commission.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane