Złoty bardzo stabilny, rynek długu czeka na aukcję

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 05-12-2006, 16:59

Wtorek na rynku walutowym upłynął pod znakiem wyjątkowo wąskich wahań kursu złotego - w ciągu dnia nie przekraczały one jednego grosza. Na rynku długu było nieco ciekawiej, ale inwestorzy czekają na środową aukcję dwuletnich papierów.

Wtorek na rynku walutowym upłynął pod znakiem wyjątkowo wąskich wahań kursu złotego - w ciągu dnia nie przekraczały one jednego grosza. Na rynku długu było nieco ciekawiej, ale inwestorzy czekają na środową aukcję dwuletnich papierów.

Około godz. 16.00 za euro płacono 3,8085 zł wobec 3,8060 zł na otwarciu i w porównaniu do 3,81 zł w poniedziałek na zamknięciu. Dolar kosztował 2,8520 zł w porównaniu do 2,8575 zł rano i 2,8640 zł w poniedziałek.

"To był dzień jakich mało na rynku walutowym. Złoty praktycznie stał przez większość dnia w miejscu" - powiedział PAP analityk z Citibanku Tomasz Kurkowski.

"Niewiele wskazuje na to, aby środa miała wyglądać inaczej. Dopiero czwartek może przynieść impuls do zmiany w związku z decyzją EBC" - dodał analityk.

W czwartek, 7 grudnia, odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC); analitycy spodziewają się, że EBC podwyższy główną stopę procentową o 25 pkt. bazowych do 3,50 proc.

Na rynku długu zmienność cen papierów była nieco większa.

"Dotyczyło to głównie dwulatek, co pewnie wiąże się ze środowym przetargiem" - uważa Kurkowski.

Ministerstwo Finansów zaoferuje na środowym przetargu obligacje serii OK1208 za 3,8 mld zł, z pierwotnej oferty 3-4 mld zł.

Zdaniem analityków, relatywnie duża oferta obligacji dwuletnich OK1208 na środowym przetargu zostanie sprzedana w całości. Średnia rentowność tych papierów będzie zbliżona do rynku wtórnego lub nieznacznie wyższa i znajdzie się w przedziale 4,60-4,65 proc.

"Przed samym przetargiem dwulatki mogą się osłabić. Sam przetarg powinien być udany mimo dużej podaży, co związane jest z tym, że w grudniu zapadają obligacje dwuletnie o wartości 5,4 mld zł (...) Po przetargu powinno być spokojnie" - stwierdził Kurkowski.

Około godz. 16.00 dochodowość obligacji dwuletnich wynosiła 4,61 proc., czyli tak samo jak na wtorkowym otwarciu i wobec 4,62 proc. w poniedziałek na zamknięciu. Rentowność papierów pięcioletnich wynosiła 4,86 proc. w stosunku do odpowiednio 4,87 proc. i 4,91 proc. Dochodowość dziesięcioletnich papierów wynosiła 5,03 proc. względem 5,07 proc. i 5,06 proc.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty bardzo stabilny, rynek długu czeka na aukcję