Złoty będzie bić rekordy

Marek Wołos
12-10-2005, 00:00

We wtorek rano złoty umocnił się dość wyraźnie, osiągając poziom 16,6 proc. odchylenia od starego parytetu. Kurs euro znalazł się poniżej poziomu 3,87 zł, kluczowego wsparcia wyznaczonego przez minimum z marca bieżącego roku. Najniższy wczorajszy kurs euro wynosił 3,8530 zł. Była to najniższa cena euro od prawie 3,5 roku. Kurs dolara zniżkował do poziomu 3,21 zł.

Na rynku coraz bardziej widać tendencję do dalszego umocnienia krajowej walu- ty, mimo niezbyt dobrze przyjętego przez inwestorów zarysu planu gospodarcze- go nowego rządu. Kurs USD/PLN w ostatnich tygodniach wykazywał bardzo du- żą korelację z kursem dolara na świecie. Niepokoje z minionego tygodnia i zwią- zany z tym odpływ kapitału z naszego regionu nie mają już znaczenia dla inwe- storów.

Wsparciem dla złotego były dzisiejsze zapowiedzi Ministerstwa Finansów. Przedstawiciele resortu potwierdzili zamiar wymiany na krajowym rynku walut pochodzących z emisji obligacji dolarowych. Popyt na złotego wzmocniły również pogłoski o sporym zleceniu wymiany euro na złotego realizowanym przez jeden z krajowych banków. Zlecenie to wiąże się jest prawdopodobnie z wypłatami środków z funduszy unijnych.

Sytuacja na rynku potwierdza nasze oczekiwania związane z aprecjacją złotego. Osłabienie krajowej waluty w ostatnich tygodniach zaliczyć należy do fazy korekty, a złoty powraca obecnie do długoterminowego trendu wzrostowego. Jeżeli rynek międzynarodowy ostatecznie potwierdzi kierunek wzrostu wartości dolara, a PiS i PO po wyborach będą zgodnie współpracować, możemy liczyć, że pod koniec roku wartość naszej waluty osiągnie rekordowe poziomy.

MAREK WOŁOS TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty będzie bić rekordy