Złoty będzie mocniejszy w dłuższym terminie

DI
opublikowano: 14-02-2012, 00:00

HSBC O POLSKIEJ WALUCIE

MURAT TOPRAK

strateg HSBC

AGATA URBAŃSKA

ekonomistka HSBC, Europa Środkowo-Wschodnia

Uważamy, że kurs złotego w średnim terminie może rosnąć. Naszym zdaniem polska waluta jest wyceniana atrakcyjnie. Zmniejszenie deficytu na rachunku bieżącym i jastrzębie stanowisko banku centralnego są dodatkowymi czynnikami, które powinny wspomagać rosnące notowania złotego. Spodziewamy się, że notowania euro zejdą do 4 zł do końca roku. W przypadku pozytywnych nastrojów na rynkach kurs euro do złotego może nawet powrócić do minimum z 2011 r., w okolicach 3,90 zł.

Kryzys zadłużenia strefy euro nadal stanowi istotny czynnik ryzyka dla notowań złotego. Kurs EUR/PLN jest uzależniony od kierunku notowań eurodolara, to również jedna z najbardziej wrażliwych par walutowych pod względem postrzegania ryzyka przez inwestorów w regionie. Kurs może nadal być zmienny w ciągu roku.

Mimo to wierzymy, że ostatecznie kryzys w strefie euro zostanie rozwiązany, a notowania euro wobec dolara w skali roku będą rosły. W krótkim okresie jesteśmy jednak ostrożni w kontekście osiągnięcia minimum przez parę EUR/PLN. Prawdopodobieństwo, że konsolidacja pary EUR/PLN zakończy się ostrym spadkiem, jest niewielkie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane