Złoty będzie się osłabiał, dług pozostanie niestabilny

PAP
06-06-2008, 16:54

Dilerzy w dalszym ciągu spodziewają się osłabienia na rynkach finansowych w związku z negatywnym sentymentem na rynkach globalnych.

"Osłabienie złotego widać było już wczoraj. Zaczęło się od wyprzedaży na rynku obligacji, teraz przeniosło się na walutę. Dodatkowo osłabia się forint. W tej chwili złoty w stosunku do euro jest na poziomie 3,3950. Spodziewamy się, że możemy spaść na 3,4150-3,4200" - powiedział Jan Koprowski z BNP Paribas.

Polski dług pozostaje pod negatywnym wpływem rynków bazowych.

"Widać wyraźnie, że rynki bazowe odgrywają wiodącą rolę. Trwa wyprzedaż papierów nominowanych w euro po wczorajszej konferencji EBC. Euro umacnia się w stosunku do dolara, co jest konsekwencją rosnących oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Ponadto zagranica jest negatywnie nastawiona do gospodarczych perspektyw Polski, a na Dow Jones trwa wyprzedaż, więc sentyment na rynku na razie raczej się nie zmieni" - powiedział Łukasz Lis z ABN Amro.

EBC pozostawił wczoraj stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 4,00 proc.

Członek RPP Dariusz Filar powiedział w czwartek, że po decyzji EBC i komentarzach, pole manewru w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce nieco się zwiększyło i chcąc osiągnąć końcowy efekt powrotu inflacji do celu na poziomie 2,5 proc., RPP będzie musiała wykonać więcej ruchów.

Negatywny sentyment na rynkach wsparty został przez słabe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Departament Pracy USA podał w piątek stopę bezrobocia, która w maju wyniosła 5,5 proc., wobec 5,0 proc. w kwietniu. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła o 49.000, podczas gdy w kwietniu spadła po korekcie o 28.000, wobec wcześniejszych szacunków spadku o 20.000.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty będzie się osłabiał, dług pozostanie niestabilny