Złoty będzie w piątek pod wpływem nastrojów globalnych

ISBNews
opublikowano: 03-01-2014, 10:18

Złoty będzie pozostawał w piątek pod wpływem wczorajszej wyprzedaży i związanego z tym gorszego nastawienia inwestorów do polskiej waluty oraz nastrojów globalnych, w tym notowań EUR/USD, a także sytuacji na europejskich i amerykańskich giełdach, uważają analitycy.

„Wczoraj przez krajowy rynek walutowy przetoczyła się fala wyprzedaży złotego. Powody jego przeceny był dwa. Z jednej strony rozczarowujące, co nie oznacza, że słabe, dane nt. indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego. Drugim powodem, być może jeszcze ważniejszym, było silne umocnienie amerykańskiego dolara w relacji do większości światowych walut oraz idące z tym w parze pogorszenie klimatu inwestycyjnego (i wzrost awersji do ryzyka)" – poinformował Marcin Kiepas z Admiral Markets Polska. 

Piątkowy poranek przynosi stabilizację notowań EUR/PLN i lekki wzrost USD/PLN. W ocenie Kiepasa, o ile jeszcze w tym pierwszym przypadku jest szansa, że opory zlokalizowane w strefie 4,16-4,17 zł powstrzymają ruch do góry, to w przypadku USD/PLN należy się liczyć z kontynuacją wzrostów. Na taki scenariusz, zdaniem analityka, wskazuje zarówno wczorajsze wybicie górą z 2-miesięcznego kanału spadkowego, jak również wtorkowy powrót powyżej przełamanego wcześniej wsparcia na 3,0147 zł.

„Wpływ na piątkowe zachowanie złotego będą miały dwa czynniki. Z jednej strony będą to echa wczorajszej wyprzedaży i związanego z tym gorszego sentymentu do polskiej waluty. Z drugiej, nastroje na rynkach globalnych. W tym przede wszystkim notowania EUR/USD i sytuacja na europejskich, a później amerykańskich giełdach – uważa Kiepas.

W ocenie analityka, rok 2014 będzie dobry dla dolara. Większy popyt na "zielonego" zapewni mix poprawy sytuacji gospodarczej USA i normalizacji polityki monetarnej.

„Dlatego też zakładamy, że na koniec roku kurs USD/PLN będzie wyżej od obecnego i znajdzie się gdzieś w okolicach 3,18-3,20 zł. Jednocześnie przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce przełoży się na umocnienie złotego do euro, co w perspektywie następnych 12 miesięcy sprowadzi notowania EUR/PLN do 4,00-4,05 zł. Złoty umocni się też do szwajcarskiego franka. Prognozujemy, że w grudniu jego notowania spadną do 3,28-3,30 zł" – podsumował.

W piątek, ok. godz. 10-tej jedno euro kosztowało 4,1664 zł, a dolar 3,0552 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3636.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy