Złoty bez większej reakcji na podbicie USD

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 21-09-2017, 08:09

Poranny, czwartkowy handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie mocniejszego dolara po posiedzeniu FED. W konsekwencji możemy mówić o lekkiej presji podażowej na walutach EM, w tym PLN.

Złoty wyceniany jest następująco: 4,2790 PLN za euro, 3,6024 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7066 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8585 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,328% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku było oczywiście zakończenie posiedzenia FED. Zgodnie z oczekiwaniami we wrześniu zapadła decyzja o rozpoczęciu (w X) ograniczania sumy bilansowej wynoszącej obecnie 4,2 biliona dolarów (redukcja o 10 mld miesięcznie). Tym co umocniło dolara na rynku był jednak sygnał, iż w 2017r. możemy się spodziewać jeszcze jednej podwyżki stóp w USA. Podbiło to prawdopodobieństwo (bazując na CME FEDWatch) takiej decyzji w grudniu do ponad 70%. Teoretycznie więc, za sprawą skokowego umocnienia dolara, otrzymaliśmy sygnał podbijający podaż na walutach EM, w tym PLN. Sama reakcja na koszyku CEE jest jak dotąd przytłumiona – kursu USD/PLN oscyluje poniżej pełnego zakresu 3,60 PLN. Teoretycznie na korzyść PLN przemawiają ostatnie dane makro i rewizje prognoz wzrostu na III/IV kw. br. W praktyce jednak w ostatnich tygodniach wycena PLN zależała głównie od nastrojów na szerokim rynku – w konsekwencji główne znaczenie dla złotego/CEE będzie mieć zachowanie dolara i potencjał dalszych wzrostów (RGR na EUR/USD).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. NBP opublikuje zapiski z ostatnie posiedzenia RPP, jednak wątpliwym jest aby przyniosły one większe zaskoczenie. Na szerokim rynku inwestorzy „trawić” będą wczorajszy FED. Popołudniu zaś mamy w kalendarzu wystąpienie M. Draghiego.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajszy FED miał jak dotąd ograniczony wpływ na wycenę PLN. Uwaga powinna oczywiście koncentrować się na parze USD/PLN i perspektywach wybicia 3,60 PLN. EUR/PLN pozostaje w ramach konsolidacji 4,2350-4,30 PLN.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty bez większej reakcji na podbicie USD