Złoty bez większych zmian, fiasko negocjacji handlowych

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 24-08-2018, 08:21

Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większych zmian na eurodolarze w wyniku czego również PLN pozostaje stabilny.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2844 PLN za euro, 3,7055 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7588 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7494 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,214% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku możemy określić fakt, iż 2-dniowa runda negocjacji handlowych w Waszyngtonie zakończyła się bez istotniejszego postępu – inwestorzy nie liczyli na przełom, jednak brak pozytywnego sygnału co do przyszłego rozwiązania handlowego pata odebrany został negatywnie. Lokalnie warto wspomnieć o projekcie budżetu na lata 18/19, gdzie rząd zakłada średni kurs EUR/PLN na poziomie 4,15 PLN, a USD/PLN na 3,35 PLN. Ponadto przyjęto założenie utrzymania stopy procentowej na poziomie 1,5% (bez zmian). Lokalnie dzieje się zbyt dużo stąd wpływ krajowych czynników na handel jest ograniczony. PLN pozostaje pod wpływem czynników globalnych w postaci wyceny dolara oraz nastrojów wokół walut EM.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. stopy bezrobocia w Polsce za lipiec. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie 5,9%. Ponadto mamy dziś finalny odczyt PKB za II kw. dla gospodarki niemieckiej oraz pakiet danych z USA popołudniu (m.in. zamówienia na dobra trwałe).

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne wokół PLN nie uległy większym zmianom. USD/PLN oscyluje blisko 3,70 PLN, podczas gdy EUR/PLN pozostaje w okolicach 4,30 PLN. Na większości par widoczne są obecnie stany konsolidacyjne w wyczekiwaniu na impulsy z rynku bazowego.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu