Czytasz dzięki

Złoty bez większych zmian po RPP, EBC w kalendarzu

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 09-03-2017, 07:49
aktualizacja: 09-03-2017, 07:49

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, chociaż m.in. na USD/PLN widoczne są próby rozegrania impulsu wzrostowego.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3080 PLN za euro, 4,0911 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0281 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9731 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,739% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie przyniosło większych zmian na wycenie złotego, pomimo zakończenia posiedzenia RPP oraz istotnych wydarzeń na szerokim rynku. Lokalnie decyzja RPP o utrzymaniu stóp była powszechnie spodziewana. Inwestorzy skupili się na konferencji po posiedzeniu oraz publikacji projekcji NBP. Retoryka przedstawicieli Rady nie uległa większej zmianie, chociaż możemy dostrzec sygnały wskazujące nawet na dłuższy okres stabilizacji stóp (po I kw. 2018r.). Sama projekcja przyniosła nam lekkie podbicie prognoz inflacji, jednak nie na tyle aby realnie myśleć o przekroczeniu celu NBP. W konwekcji pomimo lekkich zmian w komunikacie możemy mówić o utrzymaniu retoryki RPP, co przesuwa uwagę krajowych inwestorów na czynniki zewnętrzne (jak dzisiejszy EBC i piątkowe NFP). Na szerokim rynku warto wspomnieć o dwóch wydarzeniach – wyraźnych spadkach na rynku ropy (co zwyczajowo przekłada się na nastroje wokół EM) po danych dot. zapasów. Drugim z ciekawych wydarzeń było wyraźne podbicie oczekiwań (FED Funds wskazuje na prawie 100% prawdopodobieństwo) co do marcowej podwyżki stóp  przez FED. W konsekwencji wydaje się, iż sama decyzja będzie miała raczej ograniczony wpływ na rynek, a wycena USD zależeć będzie od zarysowania perspektyw i terminów dla kolejnych podwyżek.

W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami zakończenia posiedzenia EBC. Rynek teoretycznie nie spodziewa się większych zmian w stanowisko (i utrzymaniu luźnej polityki), niemniej z uwagi na ostatnie podbicie wskaźników inflacyjnych część inwestorów spekuluje o potencjalnym bardziej jastrzębim nastawieniu. Duże znaczenie najprawdopodobniej będą miały prezentacje nowych projekcji makro EBC. Ponadto będziemy świadkami kontynuacji szczytu UE, gdzie miałaby zapaść decyzja dot. kolejnej kadencji przewodniczące PE.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy utrzymanie konsolidacji na PLN w oczekiwaniu na nowe impulsy. W przypadku USD/PLN widoczna jest próba rozegrania scenariusza wzrostowego i wybicia. Ciekawym zestawieniem na dziś może być EUR/PLN, gdzie jeżeli ww. spekulacje dot. EBC zostaną potwierdzone to możemy być świadkami wyraźnego odreagowania na wycenie wspólnej waluty.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane