Złoty bez większych zmian przed podażą pieniądza, CPI

POLAR SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 08-03-2002, 16:14

WARSZAWA (Reuters) - Kurs złotego w najbliższych dnia raczej będzie nadal kontynuował niewielkie wahania wobec zagranicznych walut w oczekiwaniu na dane o podaży pieniędza i o inflacji za luty, które mają pomóc sprecyzowaćtermin oczekiwanej redukcji stóp procentowych, uważają analitycy.

Rynek finansowy liczy na obniżkę stóp rzędu 100 punktów bazowych przed końcem kwietnia, jednak analitycy są podzieleni, czy poluzowania polityki pieniężnej nastąpi na spotkaniu RPP 26-27 marca, czy miesiąc później.

"Złoty powinnien poruszać się w granicach 4,14-4,18, nawet jeśli oczekiwania redukcji stóp przesuną się zdecydowanie na kwiecień" - powiedział Wojciech Trzepizur, dealer w BRE Banku.

Oczekiwania redukcji stóp procentowych w okresie najbliższych sześciu tygodni spowodowały w tym tygodniu napływ kapitału na rynek instrumentów dłużnych, wzmacniając złotego o 1,4 procent wobec dolara.

O godzinie 15.55 złotego wyceniano na 4,1550 do dolara i na 3,6392 do euro. Do europejskiej waluty zwyżka złotego wyniosła 0,4 procent wobec zamknięcia w ubiegły piątek.

Ostatniego cięcia kosztów pieniądza Rada Polityki Pieniężnej dokonała w styczniu, jednak ostrzegła wówczas, że spadająca opłacalność oszczędności jest jedną z głównych przeszkód przed przyszłymi obniżkami w najbliższym czasie.

Po ostatniej redukcji o 1,5 punkta procentowego główna stopa procentowa znajduje się na poziomie 10 procent, przy poziomie inflacji oscylującym około 3,5 procent.

Przedstawiciele banku centralnego wskazują jednak na niebezpieczeństwo zmniejszenia poziomu oszczędności ludności, ze względu na coraz niższe poziomy oprocentowania lokat.

"Dane na temat podaży pieniądza będą niewątpliwie głównym elementem wpływającym na przyszłe decyzje o poziomie stóp procentowych" - powiedział Marcin Mróz, ekonimista w SG Banku.

Lutowe dane o podaży pieniądza będą opublikowane w przyszły czwartek. Jednak analitycy wskazują, że nawet jeśli pokażą one spadek poziomu oszczędności ludności, rynek nadal może mieć oparcie w spodziewanych dobrych danych inflacyjnych.

Publikacja poziomu inflacji (CPI) nastąpi w przyszły piątek. Analitycy szacują, że wyniesie ona 3,5-3,7 procent wobec rekordowo niskiego poziomu 3,5 procent w styczniu.

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w drugiej połowie lutego ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1 procent po spadku o 0,3 procent w pierwszej połowie lutego i były o 0,2 procent niższe niż w drugiej połowie stycznia.

((Marta Karpińska, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLAR SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty bez większych zmian przed podażą pieniądza, CPI