Złoty chwilowo osłabł

Marek Węgrzanowski
17-02-2005, 00:00

Środa przyniosła niespodziewanie osłabienie złotego i dużą nerwowość na rynku. Pierwsze godziny notowań upłynęły jeszcze w dość spokojnej atmosferze, euro kosztowało 3,98 zł, a dolar — 3,05 zł. Inwestorzy wciąż mieli w pamięci wtorkowe dane o inflacji (spadek do 4 proc. w styczniu) i czekali na aukcję obligacji.

Rynek nie zareagował na bardzo łagodny komentarz Stanisława Nieckarza, członka Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że stopy powinny do końca roku spaść o 25–75 pkt baz., by zapobiec spowolnieniu gospodarczemu w następstwie mocnego złotego. Przedstawiciel władz monetarnych podkreślił, że siła złotego sprawia, że import staje się coraz tańszy i stanowi zagrożenie dla eksportu. Dodał także, że jeśli inwestycje nie wzrosną w 2005 r. o 15 proc., to trudno będzie osiągnąć 5-proc. wzrost PKB w 2005 r.

Około południa rozpoczęła się wyprzedaż złotego. Kurs euro dynamicznie wzrósł z 3,97 do 4,01 zł, a dolara — z 3,05 do 3,08 zł. Na osłabienie polskiej waluty mogły wpłynąć wyniki aukcji obligacji. Ministerstwo Finansów sprzedało wszystkie obligacje 5-letnie warte 3,2 mld zł. Spadła średnia rentowność, ale popyt ze strony inwestorów był niższy od oczekiwań. Nie udała się też aukcja dodatkowa. Po południu powrócił lepszy sentyment do złotego. O godz. 16.00 euro kosztowało 4 zł, dolar — 3,0750 zł. Około godziny 18.00 cena euro spadła nawet poniżej 4 zł.

Środowe osłabienie złotego powinno być chwilowe, a wzrost wartości euro eksporterzy powinni wykorzystać do zabezpieczenia swoich pozycji. O wciąż dobrym nastawieniu do Polski świadczą m.in. rekordy na warszawskiej giełdzie. W dalszym ciągu prawdopodobny jest w perspektywie kilku dni atak na wsparcie na 3,95 dla kursu EUR/PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty chwilowo osłabł