Złoty (chwilowo) w górę

Marek Rogalski
opublikowano: 12-01-2007, 00:00

Czwartek był dobry dla naszej waluty. Złoty odreagował środową przecenę, wywołaną przedłużającym się zamieszaniem wokół wyboru Sławomira Skrzypka na stanowisko szefa NBP, a także pogarszającymi się nastrojami na rynkach wschodzących. Te z kolei były wynikiem wzrostu atrakcyjności amerykańskich aktywów i ostrą przeceną na rynku surowców.

Szef NBP został jednak wybrany, a jego pierwsze słowa nie dały powodów do niepokoju. Powtórzył, że będzie dbał o stabilność złotego i wzrost gospodarczy, o ile nie pociągnie to za sobą wzrostu inflacji. Przyznał także, że obecnie nie ma sensu podawać daty przyjęcia euro. Jego zdaniem Polska powinna przyjąć euro, gdy będzie to dla niej najbardziej korzystne. To nie powinno jednak dziwić, biorąc pod uwagę polityczne pochodzenie kandydata. Za to dobrze się stało, że Sławomir Skrzypek dosyć szybko zdementował pogłoski, jakoby w rozmowach z klubem Samoobrony rozważał wykorzystanie części rezerw walutowych. Z kolei — uwzględniając jego nie najlepsze przygotowanie merytoryczne — za plus należy uznać zapowiadaną oszczędność w komentarzach.

Wczoraj nieznacznie poprawiły się nastroje na rynkach wschodzących i rynkach surowców. Amerykański dolar pozostaje mocny, choć wczoraj znacząco stracił w relacji do brytyjskiego funta. To rezultat nieoczekiwanej podwyżki stóp procentowych, której dokonał Bank Anglii.

W Polsce rosły indeksy giełdowe i ceny papierów skarbowych. To wszystko sprawia, że złoty może odrabiać straty z początku roku jeszcze przez kilka dni. Będzie to widać głównie w notowaniach pary EUR/PLN. Kurs wspólnej waluty może spaść w okolice 3,85 zł. Notowania dolara mogą znów znaleźć się powyżej 3 zł.

W nieco dłuższej perspektywie — kilku tygodni — los złotego pozostaje niepewny. Kolejna fala osłabienia naszej waluty jest możliwa pod koniec tygodnia.

Marek Rogalski

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty (chwilowo) w górę