Złoty ciągnie w górę indeksy GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 06-06-2005, 11:24

Udała się obrona zdobyczy piątkowej sesji, a kolejne minuty poniedziałkowych notowań przynoszą 1-proc. wzrost WIG20. Pomaga złoty.

Udała się obrona zdobyczy piątkowej sesji, a kolejne minuty poniedziałkowych notowań przynoszą 1-proc. wzrost WIG20. Pomaga złoty.

Zgodnie z oczekiwaniami pierwsze chwile poniedziałkowej sesji przyniosły minimalne osłabienie, co związane było z kiepską piątkową sesją na Wall Street. Inwestorzy nie zamierzali jednak długo płakać nad rozlanym mlekiem i ostro wzięli się do roboty. Wykorzystano sprzyjającą okoliczność do podciągnięcia indeksów jaką jest spore umocnienie się złotego.

Po około kwadransie od rozpoczęcia notowań WIG20 dynamicznie ruszył do góry naśladując zachowanie kursu złotego. Pierwsza godzina sesji została uwieńczona wzrostem o 1 proc. do 1960 pkt. Oznacza to powrót do poziomu z połowy kwietnia. Do pełni szczęścia brakuje tylko dużych obrotów. Inwestorzy z lekkim niedowierzaniem obserwują rozwój sytuacji nie angażując na razie wielkich środków. Obroty w pierwszej godzinie wyniosły tylko 80 mln zł na akcjach spółek z WIG20.

W każdym bądź razie dotychczasowy przebieg sesji potwierdza to co wyraziłem w poprzednim komentarzu – ujemna baza na rynku terminowym (po piątkowej sesji) z jednej strony obrazuje pesymizm obecny na rynku, z drugiej jednak strony – im więcej na rynku pesymistów tym dla byków lepiej. Bo na giełdzie demokratyczna zasada, że większość ma rację nie sprawdza się prawie nigdy. Kontrakty gonią dziś indeks, ale nadal mają 20 pkt do nadrobienia.

Jak dotychczas wysokie loty to w największym stopniu zasługa wzrostu notowań banku Pekao SA, którego walory drożeją o ponad 3 proc., niedaleko za nim plasują się KGHM i Telekomunikacja Polska. PKN Orlen zachowuje się zgodnie z rynkiem, a gorzej od niego prezentuje się m.in. PKO BP. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane