Złoty czeka na decyzję Moody's

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 09-09-2016, 16:22

Złotówka pozostaje stabilna w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski.

Polska waluta zachowuje się relatywnie dobrze w porównaniu do zachowania rodzimej giełdy, na której króluje dziś kolor czerwony. Obniżka ratingu spotkałaby się zapewne z dynamiczną deprecjacją złotego, ale na reakcję złotówki będziemy musieli poczekać do poniedziałku, bo decyzję agencji poznamy dopiero późno wieczorem.

Fala spadkowa na parze USD/PLN zatrzymała się wczoraj po południu bardzo blisko kluczowej strefy wsparć wyznaczanej przez średnioterminową linię trendu wzrostowego oraz minima z połowy sierpnia (strefa 3,77 – 3,80). W okolicy górnego ograniczenia tej strefy do głosu doszła jednak ponownie strona popytowa. Zejście poniżej wspomnianych poziomów wsparć byłoby technicznym sygnałem zakończenia odbicia z drugiej połowy sierpnia. Odbicie to zniosło 61,8% fali spadkowej wykształconej w połowie lipca i zatrzymało się na poziomie kluczowego oporu – 3,9350 (dno fali spadkowej z końcówki czerwca). W obowiązującym obecnie scenariuszu odbicie to jest falą czwartą w sekwencji spadkowej z genezą 24 czerwca br. Dopóki kurs nie wróci powyżej poziomu 3,9350 scenariusz ten pozostanie aktualny. Oznacza to, że po zakończeniu korekcyjnej fali czwartej na omawianej parze powinniśmy oglądać jeszcze przynajmniej jedną falę spadkową (falę piątą). Ruch w dół z ostatnich kilku dni uprawdopodabnia ten wariant, ale technicznym sygnałem potwierdzającym jego realizację będzie dopiero zejście kursu USD/PLN poniżej poziomu 3,77.

Ruch w dół na parze EUR/PLN wyhamował wczoraj po południu na poziomie 61,8%zniesienia odbicia z 11 sierpnia – modelowy zasięg lokalnej korekty spadkowej został już zatem osiągnięty (4,3070). Obrona tego wsparcia uaktywniła stronę popytową, która od tamtej pory utrzymuje przewagę na tym rynku. Skala tego odbicia nie potwierdza jednak jeszcze zakończenia fali spadkowej wygenerowanej w miniony piątek.

Średnioterminowa sytuacja na tej parze skomplikowała się w zeszłym tygodniu, gdy kurs sforsował poziom 4,35 co stanowiło sygnał, że wzrostowe odbicie z 11 sierpnia jest przynajmniej korektą całej sekwencji spadkowej z 24 czerwca. Odbicie zatrzymało się wzeszły piątek na poziomie 50% zniesienia tych spadków (4,38), a poziom ten wraz z 61,8% zniesieniem wyznacza modelowy zasięg korekty. W tym scenariuszu po zakończeniu wzrostowej korekty i kontynuacji ruchu w dół, istotne wsparcia kształtowane są przez 50% zniesienie sekwencji wzrostowej z kwietnia 2015 roku oraz tegoroczne minima (4,2360-4,26).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane