Złoty czeka na informacje z zagranicy i lokalne dane makroekonomiczne

Łukasz Rozbicki, MM Prime TFI S.A, ISBnews
opublikowano: 15-06-2015, 10:01

O ile poprzedni tydzień był ubogi w odczyty makroekonomiczne, tak obecny dostarczy ich naprawdę dużą ilość. Z USA poznamy m. in. indeksy NY Empire State, produkcję przemysłową czy inflację CPI. Ze strefy euro z kolei ważne będą takie odczyty jak niemiecki indeks ZEW, inflacja HICP z Eurolandu czy przetarg na TLTRO.

Dalej będą się też ważyć losy Grecji. Weekendowe rozmowy zakończyły się niepowodzeniem, a KE określa rozbieżność stanowisk jako znaczną. Do rozmów oficjele powrócą podczas czwartkowego spotkania Eurogrupy w Luksemburgu, ale patrząc na dotychczasowe postępy (czy raczej ich brak) trudno oczekiwać, aby porozumienie zostało wypracowane już w tym tygodniu, aczkolwiek racjonalnym jest założenie, że do 30 czerwca uda im się dogadać, tak, ażeby Grecja znowu kupiła sobie kilka miesięcy. Temat z pewnością jednak będzie wracał i na najbliższe kilka miesięcy można mieć właściwie pewność, że Grecja jeszcze będzie ciążyć wycenie euro.

Oczy inwestorów będą jednak w tym tygodniu zwrócone przede wszystkim na odbywające się w środę posiedzenie FOMC. Stopy prawie na pewno nie zostaną jeszcze podwyższone, ale rynek będzie się wsłuchiwał w słowa J. Yellen podczas konferencji prasowej, dopatrując się w nich wskazówek odnoście do wrześniowej decyzji.  I tak też będą intepretowane nadchodzące z USA dane. Fed poda też w środę najnowsze projekcje makroekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki. Eurodolar utrzymuje się obecnie przy poziomie 1,12, czyli mniej więcej w połowie szerokiej konsolidacji między 1,10 a 1,1460. Szacując ryzyka dla wyceny euro względem ryzyka dla wyceny dolara, to więcej jest tych dla euro, dlatego jeśli już miałoby następować wybicie z ww. konsolidacji to prędzej dołem niż górą.

Nastroje globalne to z pewnością także coś, co będzie decydować o losach złotego. Kurs EUR/PLN utrzymuje się wciąż na podwyższonym poziomie 4,15, krótkoterminowo cały czas jest ryzyko dojścia do 4,20. Na USD/PLN aktualnie mamy 3,70. Wsparcie jest na 3,65 i raczej małe są szanse na jego przebicie, natomiast ryzyka dla wzrostu kursu USD/PLN spore. Jednak brak negatywnej reakcji na trzęsienie ziemi w naszym rządzie mona interpretować jako dowód na to, że ryzyko polityczne zostało już zdyskontowane.

Za to w bieżącym tygodniu pojawiają się ryzyka w postaci szeregu danych z Polski. Już dziś GUS poda odczyt inflacji za maj, gdzie spodziewane jest zmniejszenie deflacji z 1,1 do 0,7% r/r. Z kolei w czwartek GUS opublikuje informacje o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w maju. Dane za kwiecień rozczarowały i jeśli drugi miesiąc z rzędu zmienne te miałyby hamować, będzie to duże ostrzeżenie dla prognozowanego ożywienia gospodarczego. Złoty wtedy mógłby reagować negatywnie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Rozbicki, MM Prime TFI S.A, ISBnews

Polecane