Złoty czeka na nowe impulsy z szerokiego rynku

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 19-10-2017, 08:09
aktualizacja: 19-10-2017, 08:10

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kursu PLN.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2352 PLN za euro, 3,5894 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6582 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7422 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą: 3,313% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło stabilizację kursu PLN i wyhamowanie 7-sesyjnego trendu wzrostowego. Wyjątek stanowi para CHF/PLN,która kontynuuje ruch na południe (aktualnie 3,65 PLN) wyznaczając najniższe zakresy od stycznia 2015r. Co ciekawe PLN nie zareagował znacząco na dane za wrzesień, gdzie dynamika produkcji przemysłowej (4,3%) okazała się być nieznacznie niższa od oczekiwań (5,2%). W dalszym ciągu jednak dane (wraz ze  sprzedażą detaliczną) te potwierdzają, iż tempu wzrostu w III kw. ukształtowało się na wysokim poziomie. W dalszym ciągu jednak ewentualna zmiana stanowiska RPP może mieć miejsce dopiero w listopadzie, kiedy Rada pozna najnowsze projekcje makroekonomiczne. PLN pozostaje jednak mocny, zarówno na tle koszyka EM jak i CEE, czekając na dalszy rozwój sytuacji wokół dolara amerykańskiego. Czynniki polityczne w Europie (Katalonia, formowanie się koalicji w Niemczech) zeszły na dalszy plan, a inwestorzy skupiają się na potencjalnym kandydacie na przyszłego szefa FED (którego nastawienie może w pewnym stopniu determinować szybkość normalizacji polityki monetarnej).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Popołudniu poznamy jedynie zapiski z ostatniego posiedzenia RPP. Inwestorzy skupią się na porannych danych z Chin – PKB za III kw. 6,8% r/r (zgodnie z oczekiwaniami). Ponadto w kalendarzu na dziś mamy odczyt amerykańskich Philly FED, wniosków o zasiłek oraz indeksu CB.

Z rynkowego punktu widzenia dynamika umocnienia PLN uległa spowolnieniu – EUR/PLN złapał lokalne wsparcie w rejonie 4,22 PLN. USD/PLN konsoliduje w zakresie 3,5660 PLN-3,60 PLN.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty czeka na nowe impulsy z szerokiego rynku