Złoty czeka na rząd oraz umowę koalicyjną PiS-PO

Mariusz Potaczała
opublikowano: 24-10-2005, 00:00

Ostatni tydzień nie wniósł nic nowego do sytuacji na rynku walutowym. Przez większą jego część kurs euro oscylował w pobliżu 3,90 zł, czekając na ostateczne rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich. Za dolara najwyżej płacono 3,28 zł, najniżej 3,23 zł. W tym przypadku wpływ na wahania miały głównie zmiany kursu EUR/USD na rynku zagranicznym.

Z uwagi na bardzo długi okres wyborczy złoty przestał już reagować na pojawiające się nowe sondaże dotyczące drugiej tury głosowania. Rynek czekał na ostateczne rozstrzygnięcie kampanii prezydenckiej, która żadnemu z kandydatów nie dawała zdecydowanej przewagi. Złoty nie zareagował także na publikację danych o produkcji przemysłowej, które okazały się lepsze niż oczekiwano. We wrześniu zanotowano wzrost produkcji równy 5,5 proc. w ujęciu rocznym. Dane te pozwalają oczekiwać ponad 3,0-procentowego wzrostu PKB w III kwartale, czego spodziewała się większość analityków.

Wraz z lepszymi danymi o produkcji przemysłowej pojawiły się na rynku opinie o możliwości zahamowania cyklu obniżek stóp procentowych banku centralnego. Oczywiście na tego rodzaju wnioski będzie trzeba poczekać jeszcze do końca roku, kiedy poznamy kolejne dane o inflacji i produkcji przemysłowej. Wrześniowy poziom inflacji oraz wzrost produkcji przemysłowej przemawiają za utrzymaniem obecnych stóp. Potwierdzenie takie usłyszeliśmy nawet od jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej.

Notowania złote- go w najbliższych dniach zależą od wyniku wyborów prezydenckich, od powołania przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza nowego rządu, a także podpisania umowy koalicyjnej między PO i PiS. Kluczowy poziom oporu dla kursu euro znajduje się w strefie 3,93-3,94 zł.

Pozytywne nastawienie inwestorów do złotego wskazuje w dalszym ciągu na konieczność zabezpieczania wpływów eksportowych. Eksporterzy powinni do tego wykorzystywać wzrost euro do około 3,94 zł. O zabezpieczeniu wpływów w dolarach warto pomyśleć w przypadku wzrostu kursu USD/PLN do około 3,29.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty czeka na rząd oraz umowę koalicyjną PiS-PO