Złoty czeka na sygnał od RPP

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 21-11-2017, 22:00

Od początku roku złoty pozostaje jedną z najmocniejszych walut wobec dolara (zyskał 13,8 proc.).

Lepsza jest tylko korona czeska (15 proc.), której aprecjacja to skutek rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych przez tamtejszy bank centralny. Nasza waluta zyskała na wartości również względem innych walut, m.in. 4,2 proc. do euro. Za relatywną siłą złotego stoją m.in. bardzo dobre dane makro z rodzimej gospodarki, które dają podstawy, żeby sądzić, iż w kolejnych kwartałach będziemy świadkami zaostrzenia tonu przez członków Rady Polityki Pieniężnej. Choć po publikacji ostatniej projekcji makro Adam Glapiński, prezes NBP, zaprezentował gołębie stanowisko, to rynek uważa, iż utrzymująca się presja płacowa oraz docelowo podbicie inflacji skłonią radę do decyzji o podwyżce stóp w 2018 r.

W krótkiej perspektywie wycena złotego, podobnie jak koszyka walut rynków wschodzących, zależy głównie od wahań dolara amerykańskiego. Umocnienie „zielonego” z początku tygodnia tłumaczyć możemy słabością euro. Po weekendowym fiasku rozmów koalicyjnych w Niemczech inwestorzy analizują dalsze scenariusze wokół CDU/ CSU. Jednym z nich (zasugerowanym przez kanclerz Angelę Merkel) byłyby przyspieszone wybory. W konsekwencji dość niespodziewanie wróciła niepewność polityczna wokół euro, którego wycena oscyluje mimo to blisko poziomu 1,17 względem dolara. Uwaga rynków w trakcie dzisiejszej sesji przesunie się na publikację zapisków z ostatniego posiedzenia Fedu. Grudniowa podwyżka stóp w Stanach Zjednoczonych jest już przez rynki wyceniona, co oznacza, iż gra dotyczyć będzie dalszych ruchów ze strony Rezerwy Federalnej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty czeka na sygnał od RPP