Złoty i BUX mocno dołują indeksy GPW

(Artur Szymański)
13-10-2005, 10:39

Realizacja zysków na złotym i głęboki spadek wartości indeksu giełdy węgierskiej sprawiają, że wskaźniki warszawskiej giełdy notują spore spadki. Ruchowi w dół nie towarzyszą jednak duże obroty.

Realizacja zysków na złotym i głęboki spadek wartości indeksu giełdy węgierskiej sprawiają, że wskaźniki warszawskiej giełdy notują spore spadki. Ruchowi w dół nie towarzyszą jednak duże obroty.

Po około godzinie od otwarcia czwartkowej sesji obroty akcjami spółek z WIG20 wynoszą raptem 80 mln zł. Tak mała wartość handlu nie uwiarygodnia ponad 2-proc. spadku indeksu. Skala spadku na pierwszy rzut oka wygląda nieciekawie, jednak dopóki nie wrośnie aktywność sprzedających, dopóty posiadacze akcji powinni trzymać nerwy na wodzy.

Gracze na rynku terminowym nie bardzo dowierzają w ten spadek, grudniowa seria futures na WIG20 traci znacznie mniej niż instrument bazowy. Ujemna baza, która wczoraj wynosiła około 40 pkt, dziś skurczyła się już tylko do nieco ponad 10 pkt.

Póki więc co można mówić jedynie o kontynuacji korekty z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Potwierdzają się tym samym oceny poniedziałkowej i wtorkowej sesji jako przystanku w korekcie.

Giełdowym inwestorom nie sprzyja dziś węgierski BUX spadający już o 3 proc. oraz złoty mocno tracący na wartości po wtorkowym 3-letnim rekordzie do euro. Dealerzy mówią, że krótkoterminowi gracze zamykają pozycje przed danymi makro. Dziś po południu NBP poda informacje o sierpniowym bilansie płatniczym.

Ekonomiści szacują, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w sierpniu wyniosła 26,71 mln euro wobec deficytu 302 mln euro w lipcu. Jutro natomiast GUS opublikuje dane o inflacji we wrześniu. Analitycy prognozują wzrost wskaźnika do 1,9 proc. z 1,6 proc.

Najgorzej indeksom GPW przysługują się spółki paliwowe, PKN Orlen i MOL tracą po ponad 3,5 proc. Obroty są jednak bardziej niż skromne, handlu prawie że nie ma. Niewiele mniej, lecz przy nieco większym obrocie tracą akcje Telekomunikacji Polskiej oraz Pekao SA. Zgodnie z rynkiem tracą walory Lotosu, KGHM i PKO BP. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty i BUX mocno dołują indeksy GPW