Złoty i dług nie zareagowały znacząco na spadek inflacji w lipcu

  • Konrad Ryczko
14-08-2012, 14:57

Inflacja w ujęciu konsumenckim w Polsce, zgodnie z naszymi oczekiwaniami wyniosła 4,00% r/r. Ponadto zgodnie z porannym komentarzem dot. rynku złotego zmiana inflacji odbyła się na poziomie trzech składowych: nośników energii, żywności oraz transportu i paliwa.

Z punktu widzenia makroekonomicznego powyższy odczyt stanowi argument dla gołębiej części RPP za podjęciem tematu potencjalnym obniżek stóp procentowych (aktualnie 4,75%) w najbliższych miesiącach, po dość niespodziewanej, majowej decyzji o podwyższeniu kosztu kredytu w Polsce. Warto jednak pamiętać, iż w dalszym ciągu inflacja porusza się powyżej celu inflacyjnego NPB (2,5% +/1 pp.) przesuwając uwagę inwestorów w kierunku wrześniowego komunikatu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wskazującego na ile realne jest obniżenie stóp procentowych na jesieni. Bazując na rynku kontraktów FRA’s (forward rate agreement) uczestnicy rynku zabezpieczają się przez ewentualnością  zmiany głównej stopy procentowej w Polsce nawet o 100 pb. w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Z rynkowego punktu widzenia w kilka minut po publikacji ww. figury nastąpiło umocnienie złotego na rynku rzędu 0,5 gr wobec euro. Również rynek polskiego długu nie zareagował znacząco na odczyt inflacji. Dużo większe znaczenie dla notowań złotego, który w kolejnych minutach pogłębił ruch aprecjacyjny do okolic 4,075 EUR/PLN miały lepsze publikacje gospodarcze z gospodarki Stanów Zjednoczonych. © ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Złoty i dług nie zareagowały znacząco na spadek inflacji w lipcu