Złoty i obligacje lekko spadły z powodu polityki

31-05-2004, 16:22

Reuters: W trakcie poniedziałkowej sesji kurs złotego i ceny obligacji lekko spadły za sprawą niepewności politycznej, która wzrosła gdy w piątek koalicja przegrała głosowania w sprawie przyjęcia raportu komisji śledczej na temat "afery Rywina", uważają dealerzy. Część analityków sądzi, że przegrana oznacza iż koalicja ma coraz mniejsze poparcie, a to słabo wróży wotum zaufania dla premiera Marka Belki.

Obroty na rynku były niewielkie, ponieważ inwestorzy w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii mają dziś wolne. Zdaniem dealerów, kluczowe dla rynku będzie to, co zrobi zagranica - jak odczyta sygnały płynące z polityki. W ostatnim tygodniu złoty się bowiem umacniał, ponieważ inwestorzy zagraniczni kupowali go w nadziei na to, że rząd Belki uzyska poparcie.

"Zagraniczni inwestorzy mogą się wystraszyć, a część z nich być może będzie chciała zredukować pozycje przed trzecim podejściem do Belki. Kluczem może być to, co się stanie w polityce" - powiedział Wojciech Trzepizur, dealer z BRE Banku w Warszawie.

W stosunku do porannych poziomów kurs złotego spadł o 0,2 procent wobec euro i dolara.

Nad rynkiem papierów dłużnych również wiszą obawy polityczne. Rentowności obligacji nieznacznie wzrosły. W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że w środę zaoferuje obligacje dwuletnie o wartości 2,2 miliarda złotych. Dealerzy mówią, że oferta, która określona została w dolnej granicy typowego miesięcznego przedziału, powinna zostać sprzedana, ale inwestorzy prawdopodobnie zażądają niewielkiej premii za ryzyko w stosunku do rentowności na rynku wtórnym.

KURSY RYNKOWE O GODZ. 15.55

Euro/złoty 4,6528 wobec 4,6433 w poniedziałek o godzinie 9.29

Dolar/złoty 3,8113 wobec 3,8028

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI

2-letnie (OK0806) 7,50 proc. vs 7,47 proc.

5-letnie (DS0509) 7,55 proc. vs 7,53 proc.

10-letnie (DS1013) 7,35 proc. vs 7,30 proc.

((Autorzy: Paweł Florkiewicz i Ewa Krukowska; Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: pawel.florkiewicz.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty i obligacje lekko spadły z powodu polityki